Banka çalışanlarının banka muhasebesi algıları ve bilgi düzeyleri: Bir alan araştırması
The perceptions and knowledge levels of bank employees on bank accounting: A field study
- Tez No: 907893
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Banka muhasebesi, hem bankalar tarafından kullanılan hesap ve defter sistemlerine hem bunların incelenmesine odaklanan ayrı bir muhasebe alanıdır. Banka muhasebesi, banka işlemlerinin para ve sermaye hareketlerini temsil eden değerleri içermesi ve bunların şekil değiştirmeden sadece para hareketleri ve belirli rakamlarla gösterilmesi nedeniyle diğer işletme muhasebelerine göre daha açık ve anlaşılması daha kolaydır. Banka muhasebesiyle işletme muhasebesini birbirinden ayıran en temel özellik bankaların çok sayıda şubeleriyle bir bütün hâlinde çalışmaları ve aynı zamanda işletmelerden farklı bir varlık-kaynak yapısına sahip olmalarıdır. Bu çalışmanın amacı, bankacılık sektöründe çalışan personelin banka muhasebesi bilgi ve algı düzeyini ölçmektir. Araştırmayla hedeflenen bankacılık sektöründe çalışan kişilerin faaliyetlerini yürüttükleri iş kolunda banka muhasebesi konusunda ne kadar bilgi sahibi oldukları, banka muhasebesi işleyişiyle ne ölçüde karşılaştıkları, aldıkları eğitimin uygulanması konusunda yeterlilik düzeylerinin nasıl olduğunu ortaya koymaktır. Araştırma evrenini Karaman ilinde bulunan banka çalışanları oluşturmaktadır. Anket Google Formlar uygulamasıyla çevrim içi olarak hazırlanıp, aynı zamanda yüz yüze katılımcılara ulaştırılmıştır. Katılımcıların banka muhasebesi bilgi düzeyleri, banka muhasebesi eğitimiyle ilgili düşünceleri ve banka muhasebesi algılarına yönelik görüşlerinin belirlenen demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğinin tespit edilmesi için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programından yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, banka muhasebesinin sektör çalışanları tarafından gerekli eğitimler alınarak kullanılması gereken bir alan olduğunu göstermektedir. Yapılan işlemlerin arka planında çalışan muhasebe hesapları temel olarak çalışanlar tarafından çok fazla bilinmemekte ve alınan eğitimlerin de bu bağlamda yetersiz kaldığı görülmektedir. Üniversitelerin ilgili bölümlerinde banka muhasebesinin teorik olarak eğitiminin verilmesi sektörde çalışan personelin kalitesini bilgi, algı ve farkındalık açısından artırarak daha iyi hizmet verilmesini sağlayacağı görüşüne varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Bank accounting is a specialised form of accounting examining the account and ledger systems of banks and their application method. Bank accounting is clearer and easier to understand than other business accounting because bank transactions include values representing money and capital movements and these are shown only by money movements and certain figures without changing their form. The primary distinction between bank accounting and business accounting is the banks' operational structures, which involve a multitude of branches and a distinct asset-resource composition. This study investigates the level of bank accounting knowledge and perception among banking sector personnel, examining their familiarity with operational aspects and competence in applying their training. The research was conducted among employees in Karaman province using an online questionnaire created with Google Forms and distributed in person. Data analysis was performed using SPSS to determine whether participants' knowledge, training opinions, and perceptions of bank accounting varied by demographic factors. The findings of the research indicate that bank accounting is an area that should be utilized by sector employees who have received the necessary training. It is evident that the accounts in accounting, which operate in the background of transactions, are not fully understood by employees, and that the training of bank accounting they receive is inadequate in this regard. It concludes that theoretical training in university banking departments can enhance employees' knowledge, perception, and awareness. This improvement is expected to elevate the quality of personnel in the sector and lead to better service delivery.