Sanayi coğrafyası açısından Zonguldak ilinde taş ve toprağa dayalı endüstri
Stone and soil based industry in Zonguldak province in terms of industrial geography
- Tez No: 907897
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇEPNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Taş ve toprak ürünleri insanlar tarafından ilk kullanılan doğal kaynaklardan biridir. Topluluklar taşı ve toprağı işleyerek yerleşme, sanat, kültür ve günlük yaşantı aletleri başta olmak üzere birçok ürün meydana getirmişlerdir. Günümüzde tuğla, kiremit, çimento, cam ve seramik ürünleri başta olmak üzere taş ve toprak işlenerek meydana getirilmiş ürünlerdir. Taş ve toprağa dayalı ürünlerin ilk ortaya çıktığı alanlar insanların da ilk kez yerleşme ve medeniyet kurduğu alanlar olmuştur. Bunlardan başlıcaları Mezopotamya ve Nil ırmağı deltasıdır. Türklerde taş ve toprağa dayalı üretim noktasında özellikle Selçuklularda yoğun bir üretim gösteren ve porselen ve çini sanatının büyük bir önemi vardır. Endüstriyel anlamda ise asıl üretim cumhuriyet döneminde yaşanmıştır. Zonguldak ilinde taş ve toprağa dayalı üretim endüstriyel anlamda 1950li yıllarda başlamıştır. Bugün için yöre içerisinde taş ve toprağa dayalı üretim yapan çok sayıda tesisi olmakla birlikte bu tesislerde çalışan ve bu sayede ekonomik etkinliklerini sürdüren binlerce insan bulunmaktadır. Yöre içerisinde bulunan üretim tesislerinden 9 tanesine ulaşılarak birebir görüşmeler yapılmış, veriler toplanmış ve anlamlandırılmıştır. Elde edilen veriler sonucunda bölge adına taş ve toprağa dayalı endüstri anlamında önemli bir potansiyel görülürken nitelikli işgücüne olan ihtiyaç ise bölge adına en büyük zayıflık veya sorun olarak görülmektedir. Bu sorunu çözme adına başta meslek liselerine ilgili bölümlerin açılması, girişimciliğin ve girişimcilik yapanların önünün açılması, belirtilen endüstri dalları ile ilgili yatırım yapanlara teşvikler verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Stone and soil products are one of the first natural resources used by humanity. By cultivating the soil and processing the stone societies created many products including mainly accommodation, art, culture and daily life tools. Today, brick, tile, cement, glass and ceramic products are created by cultivating and processing the soil and stone. Areas that stone and soil-based products first showed up are also the areas that people first found settlement and civilizations. These are mainly Mesopotamia and the river Nile delta. In Turkish societies manufacture based on soil and stone dates back to Seljuks where intense manufacturing of porcelain and tile art existed. In industrial terms, primary production predominantly occurred during the Republic period. In the city Zonguldak manufacture based on stone and soil industrially started in the 1950s. Today, there are numerous facilities within the region in production reliant on stone and soil; furthermore, there are thousands of people employed by these facilities who thereby sustain their economic activities. By reaching the 9 of the facilities within the region direct interviews were conducted, data was collected and subsequently analyzed. As a result of the obtained data, it is seen that the region has a significant potential in terms of stone and soil-based industries, and the need for skilled labor force is the biggest deficiency and a crucial problem. To solve this issue, it is recommended to open relevant departments in vocational high schools, to leave field clear for entrepreneurship and entrepreneurs, and to provide incentives to investors in the specified industrial sectors.