Patentlerin değerini etkileyen kriterlerin belirlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik biyoteknoloji odaklı uygulama
Determining and evaluating criteria affecting the value of patents: a biotechnology-focused application
  1. Tez No: 907906
  2. Yazar: BELİZ ÖZÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ GÖKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: AR-GE ve İnovasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma kapsamında, çok kriterli karar verme yöntemi kullanılarak patentin değerini etkileyen kriterlerin belirlenmesi ve değerlendirilmesi için Biyoteknoloji odağında bir uygulama yapılmıştır. Araştırmaya Eurostat'ın Biyoteknoloji alanında yüksek teknolojili olarak belirlediği IPC kodları altında yer alan, 2012-2022 yılları arasında PCT tescili almış patentler seçilmiştir. Araştırmaya dahil edilen patent verilerine yerli ve yabancı veri tabanları (ESPACENET, PATBASE ve TÜRKPATENT) kullanılarak erişilmiştir. Uygulamanın birinci adımında sınırlı literatür incelemesi ve uzman görüşleriyle patentin değerini etkileyen kriterler belirlenmiştir. Kriterlerin önem derecesine göre sıralaması Entropi ağırlık yöntemiyle hesaplanmıştır. Uygulamada yer alan 28 adet alternatifin çok kriterli karar verme yöntemleri arasından seçilen TOPSIS, VIKOR, ARAS yöntemleri kullanılarak alternatiflerin sıralaması elde edilmiş, BORDA Sayım yöntemi ile ortak bir sıralama elde edilmiştir. Uygulamanın ikinci adımında ise sırlamanın ilk 5 ve son 5'inde yer alan en iyi ve en kötü alternatifler belirlenmiş, seçilen kriterler özelinde alternatiflerin karşılaştırmalı analizi yapılmış ve sonuçların literatür ile uyumuna değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is focused on Biotechnology application, employing a multi-criteria decision-making approach to identify and assess the factors influencing the value of a patent. Patents that are under the IPC codes designated as high-tech by Eurostat within the Biotechnology sector and granted PCT registration in Turkey between 2012 and 2022 were selected for analysis. Access to patent data was facilitated through national and international databases (ESPACENET, PATBASE, and TURKPATENT). In the initial phase of the study, criteria impacting the patent's quality were determined through a literature review and expert opinions. The prioritization of these criteria was computed with the Entropy weighting method. Among the various MCDM methodologies, TOPSIS, VIKOR, and ARAS methods were used to rank the alternatives. Additionally, a unified ranking was derived by BORDA Count method. In, the second phase, the first 5 and last 5 alternatives within the final ranking were identified, allowing for the distinction of the best and worst alternatives. A comparative analysis of these alternatives based on criteria was then discussed with a focus on aligning the findings with existing literature.