Hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda sanal gerçeklik gözlüğü ve solunum egzersizi uygulamalarının oluşan semptomlar ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of virtual reality glasses and breathing exercises on symptoms and quality of life in patients receiving hemodialysis treatment
  1. Tez No: 907943
  2. Yazar: ECEHAN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: Hemodiyaliz tedavisi alan hastalar sıklıkla tedavi ile ilişkili çeşitli semptomlar deneyimlemekte olup; bu durum yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu araştırmanın amacı, hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda sanal gerçeklik gözlüğü ve solunum egzersizlerinin oluşan semptomlar ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntemler: Bu randomize kontrollü araştırma 25.10.2022-03.09.2024 tarihleri arasında hemodiyaliz tedavisi alan 138 hasta ile bir üniversite hastanesinin hemodiyaliz kliniği, bir eğitim araştırma hastanesi ve bir devlet hastanesinin diyaliz üniteleri, ile özel iki hemodiyaliz kliniğinde gerçekleştirildi. Hastalar randomizasyon tablosu kullanılarak sanal gerçeklik gözlüğü uygulanan, solunum egzersizi yapılan ve kontrol grubu olmak üzere üç gruba ayrıldı. Hastalara birer hafta ara ile toplamda üç uygulama gerçekleştirildi. Veriler yüz yüze olarak Kişisel Bilgi Formu, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu Türkçe Sürümü, Diyaliz Semptom İndeksi ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS paket programı 27 sürümü kullanılarak tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, ANOVA, Kruskal Wallis H, Tukey post-hoc testi, Pearson ki-kare testi, Fisher kesin ki-kare testi, Bonferroni testi ve Çoklu Regresyon Modeli Analizleri kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Patients undergoing hemodialysis frequently suffer from a variety of treatment-related symptoms, which decreases their quality of life. The aim of this study was to evaluate the effects of virtual reality glasses and breathing exercises on symptoms and quality of life among patients receiving hemodialysis treatment. Material and Methods: This randomized controlled research was conducted between October 25, 2022, and September 03, 2024, with 138 patients receiving hemodialysis treatment in the hemodialysis clinic of a university hospital, dialysis units of a training and research hospital and a state hospital, and two private hemodialysis clinics. Patients were divided into three groups: virtual reality glasses, respiratory exercise, and a control group using a randomization table. SPSS package program Version 27 was used to evaluate the data. Data were evaluated using descriptive statistical methods: ANOVA, Kruskal-Wallis H test, Tukey's post-hoc test, Pearson's chi-square test, Fisher's exact chi-square test, Bonferroni test, and multiple regression model analyses.