Oküler hipertansiyonda koroid kalınlığı ve oküler kan akımı değişikliklerinin optik koherens tomografi ve renkli doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of choroidal thickness and ocular blood flow changes in ocular hypertension using optical coherence tomography and color doppler ultrasonography
- Tez No: 907942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER TAKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
GİRİŞ: Oküler hipertansiyon (OHT), optik sinir hasarı bulunmaksızın göz içi basıncı yüksekliği ile seyreden ve risk faktörleri varlığında glokoma ilerleyebilen klinik bir tablodur. Bu çalışmada OHT'den glokomatöz sürece geçiş için risk faktörü olabileceğini düşündüğümüz oküler kan akımı ve koroid kalınlığı parametrelerini OHT olguları ile sağlıklı kontrol grubunda karşılaştırdık ve diğer risk faktörleriyle ilişkilerini araştırdık. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamıza OHT grubunda 32 olgunun 60 gözü, kontrol grubunda 31 olgunun 61 gözü dahil edildi. Hastalara en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, göz içi basıncı, gonyoskopi ile açı muayenesi, 78 D lens ile optik disk değerlendirmesi, görme alanı, Optik Koherens Tomografi (OKT) ile retina sinir lifi ve ganglion hücre analizi, pakimetre, A mod ultrasonografi ile göz ön arka çapı ölçümü yapıldı. Koroid kalınlıkları fovea, foveanın 1 mm, 1.5 mm, 2 mm, 2.5 mm. nazal ve temporalinden ayrıca optik diskin nazalinden ve temporalinden OKT ile ölçüldü. Renkli Doppler Ultrasonografi (RD-USG) ile oftalmik arter (OA), santral retinal arter (SRA) ve kısa posterior silier arterin medial (MPSA) ve lateral (LPSA) iki dalından maksimum sistolik hız (MSH), diastol sonu hız (DSH), pulsatilite indeksi (PI) ve rezistivite indeksiv(RI) ölçülerek oküler kan akımı değerlendirilmesi yapıldı. BULGULAR: OHT grubundaki koroid kalınlığının ölçüm yapılan her noktada kontrol grubuna göre belirgin şekilde ince olduğu gözlendi (tüm noktalarda p=0.001). Ayrıca foveadan nazale ve temporale gidildikçe koroid kalınlığının her iki grupta da azaldığı görüldü. OHT grubunda koroid kalınlığı, yaş, GİB, göz ön arka çapı, santral kornea kalınlığı ve tüm arterlerdeki Rİ değerleri ile negatif korelasyon gösterdi (fovea için sırasıyla r=-0.529 p=0.001, r=-0.258 p=0.047, r=-0.345 p=0.007, r=-0.120 p=0.362, (r=-0.073 p=0.579, r=-0.179 p=0.170, r=-0.036 p=0.787, r=-0.165 p=0.208). Oküler kan akımı değerlendirmesinde OHT grubunda OA, SRA, MPSA ve LPSA'nin tamamında DSH anlamlı düşük, PI ve RI anlamlı yüksek bulundu (OA için DSH p=0.036 PI=0.006 RI=0.06, diğer arterlerdeki tüm değerler için p=0.001). TARTIŞMA: Glokoma bağlı optik sinir hasarı henüz başlamadığı halde, OHT olgularında kan akımı anormalliklerinin görülmesi ve koroid kalınlıklarının azalması diğer risk faktörleri ile birlikte göz önünde bulundurulmalıdır. RD-USG ile elde edilen oküler kan akımı parmetreleri ve OKT ile ölçülen koroid kalınlıkları, optik sinir hasarı olasılığını azaltmak için gereken önlemlerin alınması konusunda yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Ocular hypertension is a clinical entity characterized with elevated intraocular pressure but not optic nerve damage. In the presence of other risk factors ocular hypertension may progress to glaucoma. The aim of this study was to evaluate the risk factors, mainly ocular blood flow and choroidal thickness, that may be causative for progression of ocular hypertension to glaucoma. MATERIAL and METHODS: This study included 60 eyes of 32 patients with OHT and 61 eyes of 31 control patients. All patients underwent a detailed ophthalmological evaluation including best corrected visual acuity, intraocular pressure measurement, gonioscopy, optic nerve evaluation with 78 D lens, visual field, analysis of retina nerve fiber layer and ganglion cell layer with OCT (optical coherence tomography), pachymetry and axial length with A mode ultrasonography. Choroidal thickness was measured with OCT in fovea, 1.5 mm, 2 mm, 2.5 mm nasal and temporal to the fovea and from nasal and temporal to the optic disc. Ocular blood flow including peak systolic velocity, end diastolic velocity, resistivity index and pulsatility index were measured with colour doppler ultrasonography from the ophthalmic artery, central retinal artery, medial and lateral branches of short posterior ciliary arteries. RESULTS: Choroidal thickness measurement at each point in the OHT group compared to the control group were found to be significantly thinner (p=0.001). At the same time in both groups there was decrement in the choroidal thickness from the fovea to nasal and temporal retina. There was a negative correlation between the choroidal thickness and age, intraocular pressure, axial length, central corneal thickness and all RI values of all measured arteries in OHT group (r=-0.529 p=0.001, r=-0.258 p=0.047, r=-0.345 p=0.007, r=-0.120 p=0.362, (r=-0.073 p=0.579, r=-0.179 p=0.170, r=-0.036 p=0.787, r=-0.165 p=0.208).respectively for fovea). In OHT group in terms of ocular blood flow, there was significant decrease in PSV and EDV of OA, CRA, MPCA and LPCA, and significant increase in PI and RI of measured arteries. There was a negative correlation between choroidal thickness measured in the fovea compared to RI of all measured arteries. CONCLUSION: In the present study it was found that there was an alteration in ocular blood flow and decrease in the choroidal thickness in patients with OHT. Evaluation of ocular blood flow with colour doppler ultrasound and measurement of choroidal thickness with OCT would help to take measures to reduce the possible optic nerve damage.