Gallik asit kullanılarak gümüş nanopartiküllerin sentezi, karakterizasyonu ve biyolojik ve yara iyileştirici aktivitelerinin araştırılması
Synthesis and characterization of silver nanoparticles using gallic acid and investigation of the biological and wound healing activities
  1. Tez No: 907995
  2. Yazar: FATİH DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN KILIÇ BAYGUTALP, DOÇ. DR. ABDULHAMİT BATTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Ecz) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amaç: AgNP'ler başta antibakteriyel bir ajan olmasının yanında farklı aktivitelerinden dolayı birçok alanda kullanılmaktadır. Biyolojik materyal kullanılarak sentezlenen AgNP'ler hızlı, basit ve ucuz olarak sentezlenmektedir. Bu çalışmanın amacı GA kullanılarak AgNP sentezi optimizasyonu ve UV-VIS spektroskopisi, DLS, FTIR, FESEM, EDX ve XRD ile karakterizasyonu sonucu elde edilen GA-AgNP'lerin in vitro antioksidan, antidiyabetik, antikolinerjik, antibakteriyel ve in vivo yara iyileştirici etkilerinin ortaya konulmasıdır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada GA-AgNP'lerin optimizasyonunda UV-VIS spektroskopisinden, karakterizasyonunda UV-VIS spektroskopisi, DLS, FTIR, FESEM, EDX ve XRD'den faydalanıldı. İn vitro antioksidan, antidiyabetik ve antikolinerjik aktiviteler spektrofotometrik yöntemle bakılırken antibakteriyel aktivite oyuk agar yöntemi kullanıldı. İn vivo yara iyileştirici etki için 42 adet sıçan rastgele 7 gruba ayrılarak eksizyonel yara oluşturuldu. Yara bölgelerinin TNF-α, IL-6 ve IL-10 seviyeleri mikroplaka okuyucuda ölçülürken histolojik olarak H-E ve İHC olarak PCNA, VEGF ve EGF boyanması gerçekleştirildi. Bulgular: 3 mM GA konsantrasyonu, 5 mM AgNO3 konsantrasyonu ve pH 10 koşullarında optimize edilen GA-AgNP'lerin üzerine ex situ olarak son konsantrasyon %2 olacak şekilde BSA ilave edilerek stabilize edildi ve 36.0±3.2 nm boyut ve 0.211±0.061 PDI değerine sahip GA-AgNP'ler elde edildi. Bu GA-AgNP'ler standartlara göre iyi antioksidan aktivite ve α-glukosidaz enzim inhibisyonu gösterdi. Ayrıca test edilen bakterilerin tamamı üzerinde antibakteriyel aktivite gösterirdi. İn vivo olarak TNF-α, IL-6 seviyelerini azaltırken IL-10 seviyesini ve PCNA, VEGF ve EGF ekspresyonlarını arttırdığı ortaya konuldu. Sonuç: Biyolojik sentez ile üretilmiş GA-AgNP'ler standart maddelere kıyasla iyi antioksidan, antidiyabetik, antibakteriyel ve yara iyileştirici aktivite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: AgNPs are used in many areas due to their different activities, in addition to being primarily an antibacterial agent. AgNPs synthesized using biological materials are synthesized quickly, easily and cheaply. The aim of this study is to optimize AgNP synthesis using GA and to reveal the in vitro antioxidant, antidiabetic, anticholinergic, antibacterial and in vivo wound healing effects of GA-AgNPs obtained as a result of characterization by UV-VIS spectroscopy, DLS, FTIR, FESEM, EDX and XRD. Material and method: In this study, UV-VIS spectroscopy was used for the optimization of GA-AgNPs, and UV-VIS spectroscopy, DLS, FTIR, FESEM, EDX and XRD were used for their characterization. In vitro antioxidant, antidiabetic and anticholinergic activities were measured by spectrophotometric method, while antibacterial activity was determined by the well agar method. For in vivo wound healing effect, 42 rats were randomly divided into 7 groups and excisional wounds were created. While TNF-α, IL-6 and IL-10 levels of the wound areas were measured in the microplate reader, histological H-E and IHC PCNA, VEGF and EGF staining were performed. Results: GA-AgNPs optimized at 3 mM GA concentration, 5 mM AgNO3 concentration and pH 10 conditions were stabilized by adding BSA ex situ to a final concentration of 2% and GA-AgNPs with a size of 36.0±3.2 nm and a PDI value of 0.211±0.061 were obtained. These GA-AgNPs showed good antioxidant activity and α-glucosidase enzyme inhibition according to standards. They also showed antibacterial activity on all tested bacteria. In vivo, it was shown to decrease TNF-α, IL-6 levels while increasing IL-10 levels and PCNA, VEGF and EGF expressions. Conclusion: GA-AgNPs produced by biological synthesis showed good antioxidant, antidiabetic, antibacterial and wound healing activities compared to standard substances.