Sosyal medya bağımlılığının gençlere ve aile içi ilişkilere olumsuz etkisi
The effects of social media addiction on youth and family relationships negative impact
  1. Tez No: 907994
  2. Yazar: MELİKE ALTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezin temel amacı, sosyal medya bağımlılığının gençlere ve aile içi ilişkilere olan olumsuz etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmada“Sosyal Medyanın Gençlere Etkisi Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Saha çalışması kapsamında Kocaeli'nde ikamet eden 18 yaş ve üzeri 402 gönüllü katılımcı tesadüfi örnekleme uygun ve online biçimde anket formunu doldurmuştur. Anket formu sonuçları IBM SPSS 27 paket programında analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda anket verilerilerinin iki faktöre dağıldığı görülmüştür. Birinci faktör sanal etki ikinci faktör ise bağımlılık olarak adlandırılmıştır. İki faktörün açıkladıkları toplam varyans oranı %63,242'dir. Birinci faktör toplam varyansın %40,194'nü, ikinci faktör ise %23,048'ni açıklamaktadır. Ölçeğin“Cronbach Alpha”güvenilirlik katsayısı 0,94'tür. Sanal etki faktörünün güvenilirliği 0,94, bağımlılık faktörünün güvenilirliği ise 0,81'dir. Regresyon analizi sonucunda medeni durumun sosyal medya kullanımında etkili olduğu diğer demografik değişkenlerin ise etkili olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to investigate the negative effects of social media addiction on young people and family relationships.“Attitude Scale on the Impact of Social Media on Young People”was used in the research. Within the scope of the field study, 402 voluntary participants aged 18 and over residing in Kocaeli filled out the questionnaire form online in accordance with random sampling. The results of the questionnaire form were analyzed in IBM SPSS 27 package program. As a result of the analysis, it was seen that the survey data were distributed into two factors. The first factor was named as virtual influence and the second factor was named as dependency. The total variance explained by the two factors is 63.242%. The first factor explains 40,194% of the total variance and the second factor explains 23,048%. The“Cronbach Alpha”reliability coefficient of the scale is 0.94. The reliability of the virtual influence factor is 0.94 and the reliability of the dependency factor is 0.81. As a result of the regression analysis, it was seen that marital status was effective in social media use and other demographic variables were not effective.