Kültürel miras turizmi kapsamında unutulmaz turizm deneyimi ile davranışsal niyetler ve ziyaretçi memnuniyeti arasındaki ilişki: göbeklitepe örneği
The relationship between unforgettable tourism experience and behavioural intentions and visitor satisfaction within the scope of cultural heritage tourism: the case of göbeklitepe
  1. Tez No: 908015
  2. Yazar: AYDIN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER MESCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Turist deneyimi genel olarak bir hatıra üreticisi olarak konumlandırılmıştır. Turist deneyimine ilişkin hatıralar, belki de birkaç hatıra eşyası ya da fotoğraf dışında, tur sonrasında turistler için akılda kalan en önemli sonuç olmuştur. Seyahat deneyimine ilişkin edinilen unutulmaz deneyimler, memnuniyet, tekrar ziyaret kararı verme ve ağızdan ağıza yayılma açısından bir birey için en önemli bilgi kaynağı olmuştur. İyi ve akılda kalıcı deneyimler sunmak turizm tedarikçilerinin rekabet gücü açısından kritik önem taşımaktadır. Bu araştırmanın uygulama alanı, Şanlıurfa sınırları içerisinde yer alan Göbeklitepe kültürel miras alanı seçilmiştir. Çalışmanın amacı, Şanlıurfa'nın önemli bir tarihi ve kültürel miras alanı olan Göbeklitepe'yi ziyaret eden turistlerin unutulmaz turizm deneyimlerinin memnuniyet ve tekrar ziyaret etme niyeti ile ağızdan ağıza iletişim niyeti üzerindeki etkisinin incelenmedir. Araştırma verileri, Göbeklitepe'yi ziyaret eden 430 yerli turistten nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket tekniği ile elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizi sonucunda, Göbeklitepe'yi ziyaret eden yerli turistlerin unutulmaz bir turizm deneyimi yaşadıklarını ve bu deneyimden memnun oldukları saptanmıştır. Bu da unutulmaz turizm deneyimlerinin memnuniyetleri üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır. Çalışmanın bir diğer sonucu ise, unutulmaz turizm deneyimlerinin davranışsal niyetler (tekrar ziyaret etme niyeti ve ağızdan ağıza iletişim niyeti) üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğudur. Bu sonuçlar, unutulmaz turizm deneyiminin turistlerin seyahatleri sırasında yaşadıkları memnuniyet seyahatlerinden sonra burayı tekrar ziyaret etme niyeti ve başkalarına tavsiye etme niyetlerini olumlu yönde etki ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The tourist experience is generally positioned as a memory generator. Memories of the tourist experience, apart from perhaps a few souvenirs or photographs, have been the most important memorable outcome for tourists after the tour. Memorable experiences of the travel experience are the most important source of information for an individual in terms of satisfaction, decision to revisit and word of mouth. Providing good and memorable experiences is critical for the competitiveness of tourism suppliers. The application area of this research is Göbeklitepe cultural heritage site located within the borders of Şanlıurfa. The aim of the study is to examine the impact of memorable tourism experiences of tourists visiting Göbeklitepe, an important historical and cultural heritage site of Şanlıurfa, on satisfaction, intention to revisit and word-of-mouth communication intention. The research data were obtained from 430 domestic tourists who visited Göbeklitepe by questionnaire technique, which is one of the quantitative research methods. As a result of the analysis of the data obtained, it was determined that domestic tourists who visited Göbeklitepe had an memorable tourism experience and were satisfied with this experience. This has revealed that memorable tourism experiences have a positive effect on their satisfaction. Another result of the study is that memorable tourism experiences have a positive effect on behavioural intentions (revisit intention and word-of-mouth intention). These results suggest that unforgettable tourism experiences have a positive effect on tourists' intention to visit the place again after their satisfaction during their travels and their intention to recommend it to others.