Yönetici davranışlarının işte üretkenlik ve sürdürülebilir çalışan performansı üzerine etkisi: operasyonel araç kiralama sektöründe bir araştırma
The effect of manager behaviors on work productivity and sustainable employee performance: a research in the operational car rental industry
  1. Tez No: 908040
  2. Yazar: SİNAN URUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KASIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma, yönetici davranışlarının çalışanların işte üretkenlik ve sürdürülebilir performansı üzerindeki etkilerini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Operasyonel araç kiralama sektöründe gerçekleşen bu araştırmanın modeli, nicel bir araştırma olup anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Araştırma, İstanbul ilindeki operasyonel araç kiralama sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde çalışan yöneticiler ve çalışanlar üzerinde gerçekleşmiştir. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Yönetici Davranışları Ölçeği, Endicott İşte Üretkenlik Ölçeği ve Çalışanın Sürdürülebilir Performansı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi ve regresyon kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, esneklik ve iş yaşam dengesi ile çalışanların sürdürülebilir performansı arasında pozitif bir ilişki olduğunu, ancak esneklik ve iş yaşam dengesi ile işte üretkenlik arasında negatif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Kariyer koçluğunun ise sürdürülebilir performansla pozitif ilişkili olduğu, ancak iş üretkenliği ile olumsuz ilişkili olduğu bulunmuştur. Araştırmada yönetici davranışlarının işte üretkenlik ve sürdürülebilir çalışan performansı üzerinde anlamlı etkisi bulunmuştur. Bunun yanında, eğitim düzeyi, yaş ve meslekte çalışma yılı gibi demografik özelliklerin işte üretkenlik üzerinde anlamlı farklılıklar yarattığı bulunmuştur. Eğitim düzeyi yükseldikçe işte üretkenlik artmakta, 35-44 yaş grubundaki çalışanlar diğer yaş gruplarına göre daha yüksek üretkenlik sergilemektedir. Ayrıca, meslekte 12 yıl ve üzeri deneyime sahip olanların üretkenlik skorları, daha az deneyime sahip olanlara kıyasla daha yüksektir. Son olarak, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu ve gelir düzeyinin sürdürülebilir çalışan performansı üzerinde anlamlı farklılıklar oluşturmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of managerial behaviors on employees' work productivity and sustainable performance. The research, carried out in the operational car rental sector, is a quantitative study with data collected through a survey method. The study was conducted on managers and employees working in operational car rental businesses in Istanbul. Data collection instruments included a Personal Information Form, the Managerial Behaviors Scale, the Endicott Work Productivity Scale, and the Employee Sustainable Performance Scale. Descriptive statistics, independent samples t-test, one-way ANOVA, correlation analysis, and regression were used for data analysis. The findings of the study indicated a positive relationship between flexibility and work-life balance and employees' sustainable performance, but a negative relationship between flexibility and work-life balance and work productivity. Career coaching was found to be positively related to sustainable performance but negatively related to work productivity. The study found that managerial behaviors have a significant impact on work productivity and sustainable employee performance. Additionally, demographic characteristics such as education level, age, and years of professional experience were found to create significant differences in job productivity. As the education level increases, work productivity also increases, with employees in the 35-44 age group demonstrating higher productivity compared to other age groups. Moreover, those with 12 or more years of professional experience have higher work productivity scores compared to those with less experience. Lastly, it was concluded that gender, marital status, education level, and income level do not create significant differences in sustainable employee performance.