Rol teori ve dış politika: Rusya-Ukrayna Krizi ve Türkiye
Role theory and foreign policy: Russia-Ukraine Crisis and Türkiye
- Tez No: 908065
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL BOZDAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Güvenlik Çalışmaları Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
1970'li yıllarda Kalevi J. Holsti, rol teorisini dış politika literatürüne kazandırmıştır. Rol teorisi, devletlerin karar alma süreçlerini geniş bir çerçevede analiz edilmesini sağlayarak içsel ve dışsal faktörlerin önemine dikkat çekmektedir. Diğer bir yandan AKP dönemi Türk dış politikasında dönüşümlerin yaşanması sonucunda Türkiye daha aktif politikalar izlemeye başlamıştır. Bu aktif politikalar doğrultusunda Türkiye birden fazla aktörle etkileşime girerek bu aktörlerle olan ilişkileri gelişim göstermiştir. Fakat zaman zaman Türkiye bu aktörler arasında ikilemde kalarak dış politika açısından sıkıntılı süreçler yaşamıştır. Özellikle Batı ve Rusya veya Ukrayna ve Rusya arasında kalan Türkiye'nin sergileyeceği dış politika davranışları kendi çıkarları açısından önemli olmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin Batı, Rusya ve Ukrayna ilişkilerinde sergilediği dış politika davranışları rol teori çerçevesinde değerlendirilecektir. Bu amaçla, 2022 yılında başlayan Rusya- Ukrayna Krizinde Türkiye'nin üstlendiği arabuluculuk rolünün altında yatan unsurlar ortaya çıkarılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the 1970s, Kalevi J. Holsti introduced role theory to foreign policy literature. Role theory allows states' decision-making processes to be analyzed in a broad framework, drawing attention to the importance of internal and external factors. On the other hand, as a result of the transformations experienced in Turkish foreign policy during the AKP period, Türkiye began to pursue more active policies. In line with these active policies, Türkiye interacted with more than one actor and developed its relations with these actors. However, from time to time, Türkiye experienced difficult processes in terms of foreign policy by being caught in a dilemma between these actors. In particular, the foreign policy behaviors of Türkiye, which is torn between the West and Russia or Ukraine and Russia, are important in terms of its own interests. In this study, Türkiye's foreign policy behaviors in relations with the West, Russia and Ukraine will be evaluated within the framework of role theory. For this purpose, the elements underlying the mediation role undertaken by Türkiye in the Russia-Ukraine Crisis that began in 2022 will be revealed.