Milli Eğitim Bakanlığı 8. sınıf Kurdî/Kurmancî kitabında kullanılan başlıca dil öğretim yöntemleri
Main language teaching methods used in the 8th grade Kurdî/ Kurmancî book of the Ministry of National Education
  1. Tez No: 908081
  2. Yazar: MEHMET ALİ GÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yabancı dil öğretirken birçok dil öğretim yöntemlerinden yararlanılmaktadır. Günümüz dünyasında dil öğretimi gittikçe artmaktadır ve insanlar her geçen gün birçok farklı yöntemlerle karşılaşmaktadır. Tarih içerisinde birçok dil öğretim yöntemleri kullanılmış ve bu dil öğretim yöntemleri kullanılırken öğrencinin ihtiyacına, hedeflerine, amaçlarına uygun olup olmadığına bakılır. Öğrencinin ihtiyacına uygun olmayan dil öğretim yöntemleri zaman içerisinde etkisini yitirmekte ya da istenilen seviyede kullanılamamaktadır. Özellikle birinci dünya savaşından sonra çok farklı dil öğretim yöntemleri ortaya çıktı ve bunların birçoğu günümüz dünyasında halen kullanılmaktadır. Yapmış olduğumuz bu araştırma ile MEB 8.Sınıf Kurdî/Kurmancî adlı kitap içerisinde Kürtçe öğretimi için kullanılan öğretim yöntemleri incelenerek olumlu ve olumsuz yönler ortaya konulmuş, olumsuz yönlerin giderilmesi için yapılacak çalışmalar ve değerlendirmeler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma nitel bir çalışmadır ve bu çalışmada elde edilen bilgiler doküman inceleme yöntemi elde edilmiştir. Dokuman incelemesi kitap hakkında detaylı bir çalışma yapmamızı sağlar. Bu araştırmanın evrenini; MEB 8.Sınıf Kurdî/Kurmancî ders kitabı oluşturur. MEB Kurdî/Kurmancî 151 sayfadan oluşmaktadır. MEB 8.Sınıf Kurdi/Kurmanci ders kitabı 2023 yılında Lokman Kalan, Gülbeddin Gülmez, Ahmet Seyari, Ramazan Yaman, Abdurrahman Özhan ve Abdurrahman Kardaş tarafından yazılmıştır. Kurdî/Kurmancî ders kitabının görsel tasarım uzmanları Ercan Soysal, Mehmet Emin Sincar ve İlyas Demirhandır. MEB 8.sınıf Kurdî/Kurmancî ders kitabı analiz edilerek kitap içindeki kullanılan dil öğretim yöntemleri tespit edildi. Kitabın güçlü ve zayıf yönleri analiz edildi. MEB 8.sınıf Kurdî/Kurmancî içindeki eksik ya da kullanılmayan dil öğretim yöntemleri tespit edildi ve buna göre hazırlanacak olan ders kitapları için model oluşturulacak. Ayrıca analiz edilirken kitaptan örnekler verilerek hangi örneklerin hangi dil öğretim yöntemleri için uygun olduğunu ve bu örneklerde neler olduğunu yine analizler yapılarak incelenmelerde bulunuldu. Kurdî/Kurmancî ders kitabı içindeki dört temel beceriye uygun olup olmadığı yine analizler arasında yer almaktadır ve dört temel beceri analizi edilirken kitaptan örnekler ve resimler verilerek incelemelerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
When teaching a foreign language, many language teaching methods are used. Language teaching is increasing in today's world and people are encountering many different methods every day. Many language teaching methods have been used in history, and when using these language teaching methods, it is checked whether they are suitable for the student's needs, goals, and objectives. Language teaching methods that are not suitable for the needs of the student lose their effect over time or cannot be used at the desired level. Especially after the first world war, many different language teaching methods emerged, and many of them are still used in today's world. With this research we have done, the ministry of national education has examined the teaching methods used for teaching Kurdish in the eighth Grade book Kurdi /Kurmanci, identified positive and negative aspects, and carried out studies and evaluations to eliminate the negative aspects. This study is a qualitative study and the information obtained in this study was obtained by document review method.Document review allows us to do a detailed study about the book.The universe of this research is formed by the eighth Grade Kurdi / Kurmanci textbook of the Ministry of national education. the eighth Grade Kurdi/Kurmanci of the ministry of national education consists of 151 pages. The eighth grade Kurdi/Kurmanci textbook of the Ministry of national education was written by Lokman Kalan, Gulbeddin Gulmez, Ahmet Seyari, Ramazan Yaman, Abdurrahman Özhan and Abdurrahman Kardaş in 2023.The visual design experts of the Kurdi/Kurmanci textbook are Ercan Soysal, Mehmet Emin Sinjar and Ilyas Demirhan. he eighth Grade Kurdi/Kurmanci textbook of the Ministry of national education was analyzed and the language teaching methods used in the book were determined. The strengths and weaknesses of the book were analyzed. The Ministry of National Education has identified missing or unused language teaching methods in the eighth Grade Kurdi / Kurmanci and will create a model for the textbooks to be prepared accordingly.In addition, while analyzing, samples from the book were given, which examples were suitable for which language teaching methods, and what happened in these examples were also analyzed and examined.Whether it is suitable for the four basic skills in the Kurdi/Kurmanci textbook is also included among the analyses, and when analyzing the four basic skills, examples and pictures from the book are given Dec investigations have been made.