Comparison of landing control algorithms for vertical landing rockets in simulation environment
Dikey inişli roketlerin iniş algoritmalarının simülasyon ortamında karşılaştırılması
  1. Tez No: 908104
  2. Yazar: ÜMİT KARADAYI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN EREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, dikey inişli roketler için geliştirilen farklı iniş algoritmalarının performansını kapsamlı bir şekilde simülasyon ortamında karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Dikey inişli roketler, uzay görevlerinde ve diğer havacılık uygulamalarında büyük bir öneme sahiptir. Bu roketlerin başarılı bir şekilde yere iniş yapabilmesi, kullanılan kontrol algoritmalarının verimliliğine ve doğruluğuna bağlıdır. İniş algoritmalarının performansı, özellikle yüksek hızlardan düşük hızlara geçiş ve inişin son aşamalarında kritik bir rol oynar. Çalışmada, bu performansı etkileyen temel dört kontrol yöntemi olan PID kontrol, DDPG kontrol, MPC kontrol tabanlı yaklaşımlar ele alınmıştır. Her bir algoritma, farklı iniş senaryolarında çeşitli test koşullarına tabi tutulmuş, doğruluk, yakıt verimliliği, iniş hızı ve stabilite gibi önemli parametreler açısından değerlendirilmiştir. Simülasyon sonuçları, her bir algoritmanın güçlü yönlerini ve sınırlamalarını belirlemiş, belirli koşullarda hangi algoritmanın daha iyi performans gösterdiğine dair derinlemesine analizler sunmuştur. Bu analizler, roket iniş algoritmalarının gelecekteki gelişimi için önemli çıkarımlar sağlamaktadır. Özellikle, hangi algoritmanın hangi çevresel koşullarda daha verimli olduğu ve ne tür görevler için ideal performans sunduğu belirlenmiştir. Çalışmanın bulguları, roket teknolojisinin daha güvenli, verimli ve düşük maliyetli hale getirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamakta olup, gelecekteki dikey inişli roketlerin iniş sistemlerinin geliştirilmesine yön verecek bir kaynak oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively compare the performance of different landing algorithms developed for vertical landing rockets in a simulation environment. Vertical landing rockets are of great importance in space missions and other aerospace applications. The successful landing of these rockets depends on the efficiency and accuracy of the control algorithms used. The performance of the landing algorithms plays a critical role, especially in the transition from high speeds to low speeds and in the final stages of the landing. The study addresses four main control methods that affect this performance: PID control, DDPG control, and MPC control approaches. Each algorithm was subjected to various test conditions in different landing scenarios and evaluated in terms of key parameters such as accuracy, fuel efficiency, landing speed, and stability. The simulation results have identified the strengths and limitations of each algorithm, providing in-depth analyses of which algorithm performs better under specific conditions. These analyses provide significant insights for the future development of rocket landing algorithms. In particular, it has been determined which algorithm is more efficient under certain environmental conditions and which types of missions it offers ideal performance for. The findings of the study aim to contribute to making rocket technology safer, more efficient, and more cost-effective, serving as a resource for the development of landing systems for future vertical landing rockets.