Ceza muhakemesi hukukunda video kamera kayıtları
Video camera recordings in criminal procedure law
- Tez No: 908109
- Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE SONAY EVİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 670
Özet
Bu çalışma farklı amaçlarla video kameralar aracılığı ile alınan kayıtların Türkiye'de ceza muhakemesi hukukunda kullanılmasına ilişkin güncel uygulamanın ortaya çıkardığı sorunların temel hak ve hürriyetler gözeterek incelenmesi ve çözüm önerilerinin paylaşılması amacıyla hazırlanmıştır. Bu bakımdan sadece ülkemizde değil, dünyada da bu kayıtların muhakeme işlemlerinde kullanıldığı, kameraların nerelere yerleştirilebileceği, ne süre ile kayıt yapacağı ve hatta bu kayıtların ne süre ile saklanacağı güncel olarak tartışılan bir konu haline gelmiştir. Bu nedenle çalışma kapsamında Türkiye'de video kamera kayıtlarına ilişkin mevzuat, görüşler ve uygulamalar, diğer ülkelerin ve uluslararası kurum, kuruluş ve mahkemelerin kararları ile karşılaştırılarak ele alınacak, böylelikle mevzuatımız ile güncel uygulamamızın yalnızca kamera kayıtlarını değil, bunların yakın ilişki içinde olduğu hakları da ne derece gözettiği irdelenmeye çalışılacak, somut görüşler ve çözüm önerileri sunulacaktır. Çalışma bu değerlendirmeler ışığında dört bölüm halinde tasarlanmıştır. İlk bölüm konu ile ilgili kavramların açıklanmasına ayrılmış olup, çalışmanın ikinci bölümü ceza muhakemesi hukukunda bir işlemi desteklemek için alınan kamera kayıtlarına ayrılmıştır. Tespit edildiği üzere kamera kayıtları, bazen bir kişinin beyanının kaydedilmesi, bazen de fiziksel bir durumun kayda alınması için kullanılabilmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümü ceza muhakemesi hukukunda video kamera kayıtlarının önemli bir görünümü olan gizli soruşturma tedbirlerine ayrılmıştır. Bu bakımdan hem teknik araçlarla izleme koruma tedbiri, hem de gizli soruşturmacı tedbiri ile kamera kaydı alınması öngörülen haller mevzuattaki gelişmeler, öğretideki tartışmalar ve güncel uygulamalar değerlendirilecek, farklı ülkelerin uygulamalarının ülkemizdeki tartışmalar bakımından da fayda sağlayabilecek yaklaşımlarına işaret edilmiştir. Çalışmanın dördüncü ve son bölümü ceza muhakemesi kanununda doğrudan düzenlenmeyen ancak dolaylı olarak etki doğurabilecek video kamera kayıtlarına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared with the aim of examining the problems arising from the current practice of using recordings taken through video cameras for different purposes in criminal procedure law in Turkey by considering fundamental rights and freedoms and sharing solution proposals. In this respect, not only in our country but also in the world, the fact that these recordings are used in court proceedings, where the cameras can be placed, for how long they will record and even how long these recordings will be stored has become a topic of current debate. Therefore, within the scope of the study, the legislation, opinions and practices regarding video camera recordings in Turkey will be compared with the decisions of other countries and international institutions, organizations and courts, and thus, it will be tried to examine to what extent our legislation and current practice not only take into account camera recordings but also the rights they are closely related to, and concrete opinions and solution proposals will be presented. The study was designed in four sections in the light of these evaluations. The first section is devoted to the explanation of the concepts related to the subject, and the second section of the study is devoted to camera recordings taken to support a transaction in criminal procedure law. As it has been determined, camera recordings can sometimes be used to record a person's statement and sometimes to record a physical situation. The third section of the study is devoted to secret investigation measures, which are an important aspect of video camera recordings in criminal procedure law. In this respect, both the monitoring protection measure with technical means and the secret investigator measure and the situations where camera recording is envisaged will be evaluated, developments in the legislation, discussions in the doctrine and current practices, and the approaches of different countries' practices that can also be beneficial in terms of discussions in our country will be pointed out. The fourth and last section of the study is devoted to video camera recordings that are not directly regulated in the criminal procedure law but may have an indirect effect.