An analysis of sustainable consumption behavior patterns in Türkiye: A systematic literature review
Türkiye'de sürdürülebilir tüketim davranış kalıpları üzerine bir analiz: Sistematik literatür taraması
- Tez No: 908110
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Tüketiciler, sürdürülebilir tüketimin kilit oyuncuları olmalarının yanı sıra, sürdürülebilir kalkınmanın teşvik edilmesinde de önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, sürdürülebilir tüketim davranışı üzerine yapılan araştırmalar, sürdürülebilirliğe yönelik tüketici eğitimi konusunda uygulayıcılara ve işletmelere değerli içgörüler sunmaktadır. Ayrıca, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde yapılan araştırmaların önemi ve katkısı, bu ekonomilerdeki sürdürülebilir tüketim uygulamalarının özel koşullarını anlamak ve saptamak açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı, sürdürülebilir tüketim davranışı literatürünün Türk tüketicisi perspektifinden kapsamını ve yörüngesini belirlemek ve Türkiye'de“sürdürülebilir tüketim davranışı”üzerine yapılan araştırmaları analiz etmek, sınıflandırmak ve sentezlemek için sistematik derleme yaklaşımını uygulamaktır. Türkiye'de bugüne kadar yapılan uygulamalı araştırmalarda sürdürülebilir tüketim davranışı üzerinde incelenen faktörlerin ve anlamlı bulunan değişkenlerin nasıl bir eğilim gösterdiğinin belirlenmesi de çalışmanın öncelikli amaçlarından biridir. Sistematik taramanın parçası olarak ulusal literatürden 93 makalenin kapsamlı bir analizi yapılmıştır. Analiz, en sık çalışılan değişken kategorilerinin demografik özellikler, eğilim, eğitim düzeyi, çevresel kaygı, gelir düzeyi ve niyet olduğunu ortaya koymuştur. Sürdürülebilir tüketim niyeti, eğitim düzeyi, cinsiyet ve çevresel kaygı, Türk tüketicilerin sürdürülebilir tüketim davranışını etkilediği tespit edilen en sık tekrar eden bağımsız değişkenlerdir. Bu çalışmanın önemi, ülke çapında konuyla ilgili derleme çalışmalarından biri olması ve konuya bütüncül yaklaşması nedeniyle artmaktadır. Bu çalışmanın Türkiye'de sürdürülebilir tüketim alanında bir referans kaynağı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In addition to being key players in sustainable consumption, consumers also play a significant part in promoting sustainable development. Thus, research on sustainable consumption behavior offers valuable insights to practitioners and businesses on consumer education towards sustainability. Moreover, the significance and input of research conducted in developing countries like Türkiye is critical to comprehending and pinpointing the particular circumstances of sustainable consumption practices in these economies. The purpose of this study is to determine the extent and trajectory sustainable consumption behavior literatüre from the Turkish consumer perspective and to apply the systematic review approach to analyze, categorize, and synthesize the research on“sustainable consumption behavior”in Türkiye. Determining how the factors examined and the variables found significant on sustainable consumption behavior in the applied research carried out in Türkiye thus far exhibit a trend is also one of the study's primary goals. A thorough analysis of 93 papers from the national literature was done as part of a systematic review. The analysis revealed that the most often studied set of variable categories included demographic characteristics, disposition, education level, environmental concern, income level, and intention. Sustainable consumption intention, education level, gender and environmental concern are the most frequent independent variables that are found to affect sustainable consumption behavior of Turkish consumers. The significance of this study is seen to be increased by the fact that it is one of the review studies on the topic in the nation and that it approaches the topic holistically. It is anticipated that this study will serve as a reference source in Türkiye's sustainable consumption area.