Kirke karakterinin Femme Fatale Arketipi aracılığıyla feminist perspektifle incelenmesi
An examitation of the character of kirke through the Femme Fatale Archetic from a feminist perspective
- Tez No: 908125
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜNDÜZ HAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Drama ve Oyunculuk Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Oyunculuk Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, mitolojik bir karakter olan“Kirke”yi Ataerkil ozan anlatıcılığından, yazdığı“Ben, Kirke”kitabıyla kurtaran Madeline Miller'ın revizyonist mit kitabından yola çıkılarak uyarladığımız“Ben, Kirke”oyununun karakteri olan Kirke'nin tezidir. Femme Fatale Arketipi temsil edenlerden biri olan Kirke'ye feminist bir bakış açısıyla yaklaşmak hedeflenmiş ve literatür taraması yapılmıştır. Aynı zamanda sahneye koyduğumuz oyunda sahnede Kirke'nin kendi hikayesini anlatabilme yolculuğunda hem Kirke'yi hem de kendi hikayesini anlatamayan tüm kadınlar temsil edilmiştir. Kirke'ye bu yolculuğuna İstanbul Aydın Üniversitesi Drama ve Yönetmenlik Yüksek Lisans öğrencisi Ezgi Nur Köycü, oyunun yönetmenliğini üstlenerek ortak proje olarak eşlik etmiştir. Madeline Miller'ın“Ben, Kirke”adlı kitabından yola çıkarak“Ben, Kirke”oyunu uyarlanmıştır. Bu çalışmada uyarlama olan“Ben, Kirke”oyunu seçilmiş, Kirke karakterin temsil ettiği Femme Fatale Arketipine feminist bir bakış açısı yaklaşımına oyunculuk üzerinden çalışılmıştır. Bu çalışmada literatür taraması, uyarlama süreci, rol analiz ve oyuncunun yolculuğuna yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on the adaptation of the play“I, Circe,”inspired by Madeline Miller's revisionist myth book“Circe,”which liberates the mythological character Circe from the patriarchal bardic narration. The goal is to approach Circe, one of the representatives of the Femme Fatale Archetype, from a feminist perspective, and a literature review has been conducted. In the play we staged, Circe represents not only herself but also all women who cannot tell their own stories. Istanbul Aydın University Drama and Directing Master's student Ezgi Nur Köycü accompanied Circe on this journey by directing the play as a joint project. Based on Madeline Miller's book“Circe,”the play“I, Circe”was adapted. This study focuses on the adaptation of the play“I, Circe”and examines the Femme Fatale Archetype that Circe represents from a feminist perspective through acting. The study includes a literature review, the adaptation process, role analysis, and the actor's journey.