The impact of digital networking on Taksim Solidarity in the post-mobilization period
Dijital ağ iletişiminin mobilizasyon sonrası dönemde Taksim Dayanışması'nın dönüşümü üzerindeki etkisi
- Tez No: 908126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÇAKMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 374
Özet
İletişim teknolojileri tarih boyunca toplumsal hareketlerin örgütlenmesi, aktivizm ve savunuculukta hayati bir rol oynamıştır. Bu proje, dijital iletişimin siyasi eylemleri uzun vadeli toplumsal hareketlere dönüştürmede oynadığı rolü incelemektedir. Dijital iletişim teknolojilerinin kullanımının, kısa süreli muhalif hareketlerin yerleşik ve istikrarlı baskı gruplarına dönüşmesine yardımcı olup olmadığı ele alınmaktadır. Çalışma, dijital ağ iletişiminin 120 STK ve siyasi gruptan oluşan bir şemsiye örgüt olan Taksim Dayanışması üzerindeki etkisini mobilizasyon sonrası döneme odalanarak incelemektedir. Bu amaçla, dijital ağ ve metinsel içerik analizleri, kapsamlı bir anket ve uzman mülakatlarını harmanlayan karma bir yöntem kullanmaktadır. Araştırma bulguları, internet ve sosyal ağların koalisyonun örgütlenmesine katkısının son derece sınırlı olduğunu göstermektedir. Tekno-ütopyacı iyimserliğin aksine, Gezi Parkı protestolarının ardından koalisyon, internetin sunduğu olanaklar bileşenleri tarafından kullanılamadığı için örgütsel olarak çözülmeye uğramıştır. Açıklayıcı bölümde yer alan uzman mülakatlarının analizi, koalisyonun dijital ve örgütsel uyumunun çeşitli faktörlerden etkilendiğini ortaya koymaktadır. Yükselen otoriterlik, ifade özgürlüğü üzerindeki idari ve yargısal baskılar, kısıtlayıcı siyasi kültür, müzakereye dayalı karar alma süreçlerindeki şeffaflığın eksikliği ve sivil toplum kuruluşlarının mali, örgütsel ve işgücü zafiyetleri, sosyal ağların potansiyelinin hayata geçirilememesinin ardındaki temel gerekçeler olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Communication technologies have played a vital role in the organization of social movements, activism and advocacy throughout history. This project aims to understand the role played by digital communication in transforming political mobilizations into long term social movements. It explores whether use of digital communication technologies helps ephemeral dissident organizations consolidate into established and stabilized pressure groups. It investigates the impact of digital network communication on the Taksim Solidarity movement, an umbrella organization consisting of 120 NGOs and political groups in the post-mobilization stage. To this end, we take a mixed-method approach combining digital network and textual content analyses, a comprehensive survey and expert interviews. Our findings show that the contribution of the Internet and social networking is extremely little to the organization of the coalition. Contrary to the techno-utopian enthusiasm, it has organizationally grown apart as the promises of the internet are not utilized by its constituents following the Gezi Park protests. In the explanatory chapter, the analysis of the expert interviews reveal that several factors are conditional to digital and organizational cohesion of the coalition. Rising authoritarianism, governmental and judicial pressures on free speech, restrictive political culture, deficiency of transparency in deliberative decision-making and the financial, organizational and workforce vulnerabilities of civil society organizations stand out as the main rationale behind the non-fulfilment of the potentials of social networking.