Kripto para madenciliğinin elektrik tüketimi ile enerji piyasaları arasındaki ilişkinin analizi: Seçili ülkelerden kanıtlar
Analysis of the relationship between electricity consumption of crypto currency mining and energy markets: Evidence from selected countries
- Tez No: 908202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kripto para piyasası, global finans sisteminde yeni nesil sanal para anlayışının oluşumuna destek olmuştur. Ve bu anlayış kripto paraların gelişimine katkı sunmak isteyen madencilerin varlığını ortaya çıkarmıştır. Madenciler, kripto para üretimini gerçekleştirebilmek için yüksek teknolojiye sahip bilgisayarlar kullanmaktalardır. Ve bu üretim yüksek güçte enerji tüketimini ortaya çıkarmaktadır. Dünya nüfusunun hızla artması ve iklim değişikliğinden kaynaklanan sorunların ön plana çıkması ile enerji kıtlığının ilerleyen dönemlerde daha çok hissedilebilir olacağı tahmin edilmektedir. Literatür incelendiğinde kripto paraların üretimi için harcanan enerji tüketimi ve ülkelerin harcamış oldukları enerji tüketimi arasındaki ilişkiyi analiz eden çalışmaların yeterli sayıda olmadığı tespit edilmiştir. Çalışmada Cambridge Bitcoin enerji tüketim endeksine ait veriler dikkate alınarak, nüfusu yoğun olan ve en çok elektrik tüketimine sahip ülkeler araştırmaya dâhil edilmiştir. Bu ülkeler; Rusya, ABD, Çin, Fransa, Japonya, Brezilya ve Türkiye'dir. Çalışmadaki verilerin kaynağı investing.com adresi üzerinden sağlanmıştır. Veriler doğrultusunda kripto para madencilerinin tüketmiş olduğu elektrik miktarı ile enerji piyasaları arasındaki ilişki seçili ülkeler özelinde analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada Cambridge Bitcoin elektrik tüketim endeksi ile seçili ülkelerin enerji endekslerine ait 01.07.2014-01.06.2024 dönemlerini kapsayan aylık veriler kullanılmıştır. Değişkenler, Dickey-Fuller (ADF) ve Phillips-Perron (PP) birim kök testleri yardımıyla sınanmıştır. Değişkenlerin birbirleriyle olan uzun dönemli ilişkilerini belirlemek için ARDL sınır testi uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisini analiz etmek için Toda-Yamamoto nedensellik testine başvurulmuştur. Analizler neticesinde ARDL Sınır Testi sonuçlarına göre; Türkiye, Çin ve Japonya'ya ait enerji endeks tüketim verileri ile Cambridge Bitcoin elektrik endeks tüketimi arasında eşbütünleşme ilişkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda Toda-Yamamoto Nedensellik Testinde; Türkiye, Çin ve Japonya ülkelerine ait enerji piyasalarına ait endeksten Cambridge Bitcoin elektrik tüketimine doğru tek yönlü Toda- Yamamoto nedensellik ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Dolasıyla Cambridge Bitcoin elektrik tüketim verileri, bu ülkelerin enerji şirketi değerlemelerini etkilediğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The cryptocurrency market has supported the formation of a new generation of virtual currency understanding in the global financial system. And this understanding has revealed the existence of miners who want to contribute to the development of cryptocurrencies. Miners use high-tech computers to carry out the production of cryptocurrencies. And this production reveals high power energy consumption. With the rapid increase in the world's population and the problems caused by climate change coming to the fore, it is estimated that energy shortages will be more palpable in the coming periods. When the literature is examined, it has been determined that there are not enough studies analyzing the relationship between the energy consumption spent on the production of Decrypts and the energy consumption spent by countries. Taking into account the data of the Cambridge Bitcoin energy consumption index in the study, the countries with a dense population and the highest electricity consumption were included in the study. These countries are; Russia, USA, China, France, Japan, Brazil and Turkey. The source of the data in the study investing.com provided via the address. In accordance with the data, the relationship between the amount of electricity consumed by cryptocurrency miners and energy markets has been tried to be analyzed specifically for selected countries. The Cambridge Bitcoin electricity consumption index and the monthly data covering the periods 01.07.2014-01.06.2024 belonging to the energy indices of the selected countries were used in the study. The variables were tested with the help of Dickey-Fuller (ADF) and Phillips-Perron (PP) unit root tests. The ARDL boundary value test was applied to determine the long-term relationships of the variables with each other. Toda-Yamamoto causality test was applied to analyze Deciency relationship between variables. As a result of the analyses, according to the ARDL Boundary Test results, it has been determined that there are Decoupling relationships between the energy index consumption data of Turkey, China and Japan and the Cambridge Bitcoin electricity index consumption. At the same time, in the Toda-Yamamoto Causality Test, it was found that there is a one-way Toda-Yamamoto causality relationship from the index of energy markets belonging to Turkey, China and Japan to Cambridge Bitcoin electricity consumption. Therefore, it is possible to say that the Cambridge Bitcoin electricity consumption data affects the energy company valuations of these countries.