Erken çocukluk bilimsel yaratıcılık programının çocukların yaratıcılıkları ve bilim motivasyonları üzerindeki etkisi
The effect of early childhood scientific creativity program on children's creativity and science motivation
  1. Tez No: 908206
  2. Yazar: BEYZA AKÇAY MALÇOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmada Erken Çocuklukta Bilimsel Yaratıcılık Programının çocukların yaratıcılıklarına ve bilime karşı motivasyonlarına olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesindeki bir ilkokula bağlı anasınıfına devam eden 60-72 aylık çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmada karma yöntem desenlerinden müdahale deseni kullanılmıştır. Deney grubundaki çocuklara beş hafta boyunca haftada dört gün araştırmacı tarafından hazırlanan program uygulanmış, kontrol grubundaki çocuklara müdahalede bulunulmamıştır. Çalışmanın nicel verileri ön test ve son test olarak Torrance Yaratıcı Düşünme Testi Şekilsel Formları ve Okul Öncesi Çocuklar İçin Bilim Motivasyonu Ölçeği ile toplanmıştır. Nitel veriler çocuk görüşme formu, öğretmen görüşme formu ve araştırmacı günlüğü aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmanın nicel verileri JASP programı kullanarak analiz edilmiş ve verilerin normal dağılmadığı görülmüştür. Gruplar arasındaki karşılaştırmalar için Mann Whitney U Testi, grup içi karşılaştırmalar için Wilcoxon İşaretli Sıra Testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde betimsel ve içerik analizi tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda programa katılan çocuklarla katılmayan çocukların yaratıcı düşünme puanları arasında anlamlı bir fark olduğu ve bilime yönelik motivasyon puanlarında da anlamlı bir fark olmasa da yükseliş gösterdiği görülmüştür. Programın çocuklar açısından eğlenceli bulunduğu ve bilimsel yaratıcılık bağlamında bilgilerini olumlu etkilediği görülmüştür. Öğretmen de uygulanan programın çocukların gelişimine katkı sağladığını ve programın uygulanabilir ve işlevsel olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explain the effect of the Scientific Creativity Program in Early Childhood on children's creativity and motivation towards science. The study group consisted of 60-72 months old children attending a kindergarten in a primary school in Luleburgaz, Kirklareli in the 2023-2024 school year. Intervention design, one of the mixed methods designs, was used in the study. The researcher developed and implemented the program for the experimental group four days a week over five weeks, while the control group received no intervention. To collect quantitative data, Torrance Test of Creative Thinking Formal Forms and Science Motivation Scale for Preschool Children were used as pre-test and post-test. To collect qualitative data, child interview form, teacher interview form, and researcher diary were used. The quantitative data obtained in the study were analyzed using the JASP program and it was found that the data were not normally distributed. The Mann-Whitney U test was used for comparisons between groups, and the Wilcoxon Signed Rank Test was used for comparisons within groups. Both descriptive and content analysis techniques were applied to qualitative data. Results revealed significant differences in creative thinking scores between children in the experimental and control groups. Although there was no significant difference in motivation towards science scores between the two groups, the experimental group's scores showed an increase.The program was found to be enjoyable for the children and had a positive effect on their knowledge of scientific creativity. In addition, the teacher stated that the program contributed positively to the children's development and that the program was an applicable and functional program.