STEM etkinliklerinin erken çocukluk dönemi fen eğitiminde uygulanabilirliğinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Study concerning practicability of STEM activities in early childhood science lessons according to various variables
  1. Tez No: 764581
  2. Yazar: SERKAN EN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
“Düşünmenin başlangıcı”olarak kabul gören erken çocukluk döneminde çocukların STEM etkinlikleri ile tanışması, STEM alanlarına ilgisi olan çocukların var olan yaratıcılık becerileri sayesinde mühendislik tasarım süreçlerini kullanarak yeni ürünler elde etmesine, varolan potansiyellerini ortaya çıkarmasına fırsat sağlar. Yapılan çalışmalar erken çocukluk döneminde uygulanan STEM etkinliklerinin, çocukların 21. yy becerilerinin ve bilimsel süreç becerilerinin gelişimine katkıda bulunduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın amacı STEM etkinliklerinin erken çocukluk döneminde uygulanabilirliğinin incelenmesi, okul öncesi öğretmenlerinin STEM etkinliklerine bakış açılarının betimlenmesidir. Çalışmamızın uygulama aşamasında, fen etkinliğinden uyarladığımız bir STEM etkinliği, okul öncesi öğretmenleri tarafından 4 hafta süresince sınıflarında uygulanmıştır. Çalışma grubumuzu STEM eğimi almamış 8 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma yöntemi olarak nitel araştırma yöntemlerinden faydalanılmıştır. Veri toplama aracı olarak ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analizini kolaylaştırmak adına veriler tema, kod ve alt kodlar şeklinde kategorilere ayrılmıştır. Bu çalışmada, eğitim ortamının düzenlenmesi, uygulayıcının doğru ve net bilgilere sahip olması, ortaya bir ürün çıkarma kaygısının olmaması, sürenin ve malzemelerin doğru kullanılmasıyla, erken çocukluk döneminde STEM etkinliklerinin kolaylıkla uygulanabilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenler STEM etkinliklerine erken çocukluk döneminde yeterince yer verilmediğini, bunun en önemli nedeninin ise okul öncesi öğretmenlerinin yetersiz STEM bilgisi olduğunu söylemişlerdir. Ayrıca öğretmenler STEM etkinliklerinin, çocukların 21. yy becerileri ve bilimsel süreç becerilerinin gelişimine katkıda bulunduğunu dile getirmişlerdir. ANAHTAR KELİMELER: STEM etkinlikleri, Erken Çocukluk Dönemi, 21. yy Becerileri, STEM, Bilimsel Süreç Becerileri
Özet (Çeviri)
Well accepted as“the beginning of thinking”introducing the kids with Stem activities in their early childhood, enables those, who are interested in STEM areas, to create new products by using engineering designing steps and discover their inner potentials. Studies show that early childhood STEM activities are useful for improve children's scientific process abilities and 21. Century Skills. The aim of this study is to analyze practicability of Stem activities in early childhood, describe pre-school teachers' point of views to STEM activities. In our practice phase, a STEM task, which is adapted from science lessons to STEM activities, is carried out in classrooms for 4 weeks by pre-school teachers. Our sample consists of 8 pre-school teachers who have no STEM education. As a research method qualitative procedures and to collect data semi-structured interview are used. The outcomes of the study are analyzed by using descriptive analysis and content analysis. To make the analysis easier their outcomes are categorized as data, codes and sub-codes. In this study, it's deduced that early childhood STEM activities are easily applicable by organizing educational environment, providing the operators clean and correct data, lack of worry of producing an outcome and using the time and materials accurately. Teachers stated that because of pre-school teachers' lack of STEM knowledge Stem activities aren't used enough in early childhood period. They also emphasized that Stem activities contribute to improve children's scientific process abilities and 21. Century Skills. KEYWORDS: STEM activities, Early Childhood Period, 21. Century Skills, STEM, Scientific Process Abilities