Tavşanda genişletilmiş lateral torasik arter bazlı fasyokutan flebin çok amaçlı kullanımı (deneysel çalışma)
The versatile use of extended lateral thoracic artery-pedicled fasciocutaneous flap: an experimental study
- Tez No: 908221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET VASFİ KUVAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Vücut bütünlüğünü bozan doğuştan veya sonradan oluşmuş defektlerde fleple onarım en sık başvurulan yöntemdir. Günümüzde radyoterapi yaraları, kronik yaralar gibi komplike yaralar ile daha sık karşılaşılması sonucu alternatif flep seçenekleri araştırılmış ve çok sayıda flep kombinasyonları geliştirilmiştir. Bu deneysel çalışma, tavşanlarda lateral torasik arter bezlı fasyokutan (LTAF) flebinin güvenli bir şekilde en fazla hangi boyutta kaldırılabileceği ve tavşan vücudunun nerelerindeki defektlerde kullanılabileceğinin saptanması amacıyla planlandı. 10 adet Yeni Zelanda cinsi tavşan kullanıldı. Çalışma iki aşamadan oluştu. Çalışmanın birinci aşamasında en küçüğü 7.5 cm, en büyüğü 9 cm ortalama 8.1 cm genişliğinde; en küçüğü 6 cm en büyüğü 8 cm ortalama 6.8 cm boyunda olan LTAF flepleri kaldırıldı ve tekrar yerine sütüre edildi. Fleplere 6 hafta boyunca hergün klinik olarak viabilite takibi yapıldı. Ameliyat günü ve ameliyattan sonra beşinci günde intravenöz yoldan florasan boyası verilerek karanlık odada wood lambası altında flep canlılığı araştırıldı. Takip sonunda hiçbir hayvanda kısmi veya tam flep nekrozuna rastlanmadı. Flep pedikülü ve flepteki damarsal yapı baryum mikroanjiografi yöntemi ile gösterildi. İkinci aşamada flebin potansiyel hedef bölgeleri saptandı. Bu aşamada en küçüğü 7 cm en büyüğü 9 cm ortalama 7.7 cm genişliğinde; en küçüğü 6 cm en büyüğü 8 cm ortalama 6.5 cm boyunda flepler kaldırılıp hedef dokulara taşındı. Kulak, yüz, boyun, ayak ve kontralateral sırt bölgesinde oluşturulan yumuşak doku defektine taşınan flebin altı hafta boyunca takibi yapıldı. Transfer edilen boyun bölgesinde % 25, sırt bölgesinde % 10 kısmi doku kaybı yaşandı. LTAF flebini kulakta, kulağın ortasına kadar; yüzde, süperiorda gözaltı ve önde ağız kenarına kadar; boyun ve sırtta, kontralateral orta hatta kadar olan ve ayağın bütün bölgelerindeki defektlerde kullanılabileceği gösterildi. Sonuç olarak uzun pedikülü, geniş ark rotasyonu, büyük defektlerde kullanılabilmesi ve şekillendirilebilir incelikte özelliği ile LTAF flebi ideal bir deneysel flep modelidir.
Özet (Çeviri)
The flap repair method is the most frequently used technique for covering congenital or acquired defects that disrupt the integrity of body. Nowadays, as a result of incresing frequency of complicated wounds such as radiation sores and chronic wounds, alternative flap options have been researched and numerous combinations of flaps have been developed. In this experimental study, we aimed to investigate maximum size of reliable lateral thoracic artery based faciocutaneous (LTAF) flap and to determine its usage in which part of the body defects in rabbits. In this study, 10 white New Zealand rabbits were used. The study had two stages. In the first stage, the smallest of 7.5 cm, 9 cm the largest average 8.1 cm wide; the smallest of 6.5 cm, 8 cm the largest average 6.8 cm lenght of LTAF flaps were harvested and flaps resutured. The flaps were daily followed up in terms of viability, for 6 weeks. Flap survival was investigated in a dark room with a Wood lamp after the injection of intravenous flurescent dye on the first and the fifth day of the surgery. Neither partial nor total flap necrosis was observed in all animals. The vascular pedicle of flap and structure of vessels was demonstrated by using barium microangiography method. In the second stage, the potential target areas of flap were determined. In this stage, the smallest of 7 cm, 9 cm the largest average 7.7 cm wide; the smallest of 6 cm, 8 cm the largest average 6.5 cm lenght of LTAF flaps were harvested and transfered target tissue. The flaps that covered on created defects on ear, face, neck, feet and contralateral back of the rabbits were followed for six weeks. The partial loss of tissue in the neck and back were 25 % and 10 %, respectively. In this experimental study, we have determined that LTAF flap can be used for defects on the ear that extending the middle of the ear; on the face extending superiorly to under the eyes and anteriorly to the oral rim; neck and back extending to contralateral midline; foot that extending in the whole foot. In conclusion, LTAF flap is an ideal experimental model that can be used in large defects, have a long pedicle, wide arc of rotation and being as thin as possible to configurate.