Feminist kuramın Türkiye'deki yükseköğrenim öğrencileri tarafından alımlama sürecinin kalitatif ve kantitatif yöntemlerle analiz edilmesi
Analyzing the reception process of feminist theory by higher education students in Türkiye with qualitative and quantitative methods
- Tez No: 908220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Feminist kuramın kapsamına uygun olarak, henüz kavramsallaşmadığı dönemlerde tarihi kaynaklarda kadın hakları olarak yer edindiğini söylemek mümkündür. Sistemli bir harekete dönüşmesi ise 19. yüzyılda Avrupalı devletlerin öncülük etmesi ile gerçekleşmiştir. Batı Avrupa'da meydana gelen değişiklikler Osmanlı devletinde de kısmi hareketlenmeleri başlattı ve 19. yüzyılın ilk çeyreğinde Türk toplumunda kadın hakları yeniden şekil almaya başlamıştır. Batı Avrupa'ya kıyasla örtük bir gelişim gösteren Türk toplumunda kadın hakları kavramının şekillenmesi ve kavramsallaşması sancılı bir sürecin ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Osmanlıda başlayan temkinli ilerleme Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ile hız kazanmış olsa da batılı devletler ile arasında halen daha mesafe vardı. Her kavramın her toplumda benzer şekilde vukuu bulması beklenen bir durum olmadığı gibi nedenlerinin de saptanması elzem bir husustur. Kaleme alınan çalışmada batı menşeili feminist kuramın Türkiye'deki alımlama süreci karma araştırma yöntemleri ile analiz edilirken Yükseköğrenim öğrencilerine tesirinin tespiti adına katılımcı görüşlerine başvurulmuştur. Yükseköğrenim öğrencileri ile yapılan anketler neticesinde elde edilen bulgular literatür taraması bulguları ile mukayese edilip tesirinin mahiyetinin hangi yönde olduğuna dair görüş bildirilmiştir. Yüksek lisans çalışmasında aktarılmak istenen; tarih boyunca talep edilen kadın haklarının, modern dönem ve feminist kuram ile beraber ne şekilde gelişim gösterdiği ve söz konusu gelişimlerin Türkiye'deki üniversite öğrencilerinin alımlama sürecine tesirinin kalitatif ve kantitatif araştırma yöntemleri ile saptanmasıdır. Modern dönemin yeniden şekillendirdiği kadın olgusu tenkit edilirken söz konusu sorunlar adına da çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In accordance with the scope of feminist theory, it can be said that it was present in historical sources as women's rights at times when it was not yet a concept. In the 19th century, under the leadership of European states, it was transformed into a systematic movement. The changes in Western Europe triggered partial movements in the Ottoman state, and women's rights began taking shape in Turkish society in the first quarter of the 19th century. The shaping and conceptualisation of the concept of women's rights in Turkish society, which showed an implicit development compared to Western Europe, emerged as the product of a painful process. Although the cautious progress that began in the Ottoman Empire gained momentum with the establishment of the Republic of Türkiye, there was still a distance between it and the Western states. Not every concept can be expected to be realised in the same way in every society, and it is important to identify the reasons for this. In this study, the reception process of Western origin feminist theory in Türkiye is analysed using mixed methods and the opinions of participants are used to determine the impact on university students. The results of the questionnaires administered to university students were compared with the results of the literature review and an opinion was expressed on the nature of the influence. The aim of the master's thesis is to determine how women's rights, which have been demanded throughout history, have developed with modernity and feminist theory and how these developments have affected the reception process of university students in Türkiye using qualitative and quantitative research methods. While criticising the phenomenon of women who have been reshaped by modernity, solutions to the problems are offered.