Sistemik izotretinoin veya doksisiklin tedavisi alan akne hastalarında serum enflamatuvar belirteçlerin değerlendirilmesi
Evaluation of serum inflammatory markers in acne patients treated with systemic isotretinoin or doxycycline
- Tez No: 908222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN KARAOSMANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Akne vulgaris, etiyolojisinde multifaktöriyel sebeplerin rol aldığı; pilosebase ünitenin kronik, enflamatuvar bir hastalığıdır. Klinik görünüm hafif komedonal akneden fulminan sistemik hastalığa kadar büyük farklılıklar gösterebilmektedir ve hastalık şiddetine göre tedavi seçenekleri değişmektedir. Sistemik izotretinoin ve doksisiklin, orta ve şiddetli akne vulgaris tedavisinde sıkça kullanılan, antienflamatuvar etkinlikleri kanıtlanmış tedavi ajanlarıdır. Bu çalışmada enflamatuvar hastalıklarda arttığı gösterilen ve prognostik öneme sahip olduğuna dair çalışmalar bulunan serum enflamatuvar belirteçler ile akne vulgaris arasındaki ilişkinin gösterilmesi; sistemik isotretinoin ve doksisiklin tedavilerinin bu belirteçlere etkisini değerlendirerek antienflamatuvar etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, 100 akne vulgaris hastası ile 50 kontrol hastası dahil edildi. Hasta grubunun yarısı doksisiklin 100 mg/gün tedavisi ve diğer yarısı ise sistemik isotretinoin (0,5-1 mg/kg) tedavisi almış olan hastalardan seçildi. Hasta grubun tedavi öncesindeki serum enflamatuvar belirteçleri ile kontrol grubunun değerleri kıyaslandı. Doksisiklin grubunun 0. ve 2. Aydaki değerleri ile izotretinoin grubunun 0, 2 ve 5. aylardaki değerleri de kaydedilerek tedavi ajanlarının serum enflamatuvar belirteçlere etkisi incelendi. Bulgular: Akne hastalarının başlangıçtaki Sistemik İmmün Enflamatuvar İndeks (SII), Sistemik Enflamasyon Yanıt İndeksi (SIRI), Toplanmış Sistemik Enflamasyon İndeksi (AISI), Nötrofil/lenfosit oranı (NLO), trombosit/lenfosit oranı (PLR) ve Monosit/HDL (MHR) değerleri ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi. İzotretinoin tedavisi alan hastaların 0. ay, 2.ay ve 5.ay SIRI, SII, monosit/HDL, trombosit/lenfosit, nötrofil/lenfosit ve AISI düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir değişim görülmedi. Doksisiklin tedavisi alan hastaların SII, SIRI ve AISI düzeylerinin 2.ayda başlangıca göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde gerilediği görüldü. Ancak trombosit/lenfosit ve nötrofil/lenfosit düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir değişim görülmedi. Sonuç: SII, SIRI, AISI, NLO, PLR, MHR değerleri kullanılarak yapılan karşılaştırmalarda doksisiklin grubunda anlamlı düzeyde değişme saptanırken, izotretinoin grubunda değişme olmadığının gösterilmesi doksisiklinin antienflamatuvar özelliğini vurgulamaktadır. Ayrıca kullanılan parametrelerin güvenilirliğini de desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Acne vulgaris is a chronic, inflammatory disease of the pilosebaceous unit with multifactorial etiology. Clinical presentation can vary greatly from mild comedonal acne to fulminant systemic disease, and treatment options vary according to disease severity. Systemic isotretinoin and doxycycline are commonly used treatment agents with proven anti-inflammatory effects in moderate to severe acne vulgaris. The aim of this study was to demonstrate the relationship between acne vulgaris and serum inflammatory markers, which have been shown to increase in inflammatory diseases and have prognostic significance, and to compare the anti-inflammatory effects of systemic isotretinoin and doxycycline treatments by evaluating their effects on these markers. Materials and Methods: This study included 100 patients with acne vulgaris and 50 control subjects. Half of the patient group was selected from patients receiving doxycycline 100 mg/day treatment, and the other half was selected from patients receiving systemic isotretinoin (0.5-1 mg/kg) treatment. Serum inflammatory markers of the patient group before treatment were compared with those of the control group. The values of the doxycycline group at 0 and 2 months and the values of the isotretinoin group at 0, 2, and 5 months were recorded to examine the effect of treatment agents on serum inflammatory markers. Results: There was no statistically significant difference between acne patients' baseline Systemic Immune-Inflammatory Index (SII), Systemic Inflammatory Response Index (SIRI), Accumulated Systemic Inflammation Index (AISI), Neutrophil/Lymphocyte ratio (NLR), Platelet/Lymphocyte ratio (PLR), and Monocyte/HDL (MHR) values and those of the control group. There was no statistically significant change in SIRI, SII, Monocyte/HDL, Platelet/Lymphocyte, Neutrophil/Lymphocyte, and AISI levels of patients receiving isotretinoin treatment at 0, 2, and 5 months. It was observed that the SII, SIRI, and AISI levels of patients receiving doxycycline treatment decreased significantly at 2 months compared to baseline. However, there was no statistically significant change in Platelet/Lymphocyte and Neutrophil/Lymphocyte levels. Conclusion: The significant changes observed in the doxycycline group compared to the isotretinoin group in comparisons made using SII, SIRI, AISI, NLR, PLR, MHR values emphasize the anti-inflammatory property of doxycycline. It also supports the reliability of the parameters used.