Aktif yetişkin erkeklerde ACE gen polimorfizminin atletik performans üzerindeki etkilerinin incelenmesi
The effects of ACE gene polymophism on athletic performance in acti̇ve adult males
  1. Tez No: 908224
  2. Yazar: ÖZGE COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN YILDIRIM TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Atletik performans gelişimi ile ilişkilendirilen genetik işaretleyicilerin belirlenmesinde, egzersizle bağlantılı fizyolojik sistem ve metabolik yollarla ilişkilendirilen genlerin araştırılması etkin bir strateji olarak bilinmektedir. Bu bağlamda plazma hacmi ile kan basıncını düzenlemenin yanı sıra kalp ve iskelet kası büyümesini etkileyebilme kapasitesiyle öne çıkan“Angiotensin I-dönüştürücü enzim (ACE)”, genetik araştırmalarda en çok incelenen genlerden birisidir. Bu araştırmada, aktif yetişkin erkeklerde ACE gen polimorfizminin, arrowhead agility drill test (arrowhead çeviklik yetenek testi) ve 30 metre sprint test performansı üzerindeki etkileri incelenecektir. Bu çalışma, sporcuların performans gelişimine katkı sağlamak ve sporcuların potansiyelini en üst düzeye çıkarmak amacıyla genetik faktörlerin önemini daha fazla anlamamıza yardımcı olacaktır. Bu çalışmada, ACE gen gen polimorfizmlerinin aktif yetişkin erkeklerde 6 haftalık antrenman programına yanıt olarak arrowhead agility yetenek testi ve 30m sprint testi performansları üzerindeki etkilerinin açığa çıkardığı farklı sonuçlar ve genotip dağılımların belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden oluşan 19-24 yaş arasındaki sağlıklı (n=39) yetişkin erkek gönüllü yer almıştır. Katılımcılardan alınan ağız sürüntü örneklerinden üretici tarafından sağlanan protokol aracılığıyla Isohelix'ten Buccalyse DNA Ekstraksiyon Kiti kullanılarak genomik DNA izole edilmiştir. Yapılan araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizi Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25 programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların %45,7'sinin I/D genotipine, %31,4'ünün I/I genotipine ve %22,9'unun D/D genotipine sahip olduğu görülmektedir. Genotip grupları arasında arrowhead agility test ve 30 m sprint test performansları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p < 0,05). Sonuç olarak çalışmamızdan elde edilen bulgular genetik varyasyonların söz konusu test sonuçlarından elde edilen performans ölçüm değerleri üzerinde herhangi bir etki sağlamadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In determining genetic markers associated with athletic performance development, researching genes associated to exercise-related physiological systems and metabolic pathways is known to be an effective strategy. The 'Angiotensin I-reducing enzyme' (ACE), which stands out for its ability to regulate plasma volume and blood pressure, as well as influence the growth of heart and skeletal muscle, is one of the most studied genes is genetic research. The study will examine the effects of ACE gene polymorphism, arrowhead agility drill test and 30 metre sprint performance in active adult males. This study will help us better understand the importance of genetic factors in order to contribute to athletes performance development and maximize their potential. The study aims to identify different results and genotype distribution revealed by the effects of ACE gene polymorphisms on arrowhead agility test and 30 m sprint test performance in response to a 6 week training program in active adult males. The study included healthy (n=39) adult male volunteers aged 19-24 from the Faculty of Sports Sciences. Genomic DNA was isolated using the İsohelix Buccalyse DNA Extraction Kit yhrough a manufacturer-provided protocol from mouthwash samples taken from participants. The statistical analysis of the data obtained from the survey was carried out through the Statistical Package fort he Social Sciences (SPSS) 25 program. %45.7 of participants were identified as having an I/D genotype, %31.4 had a I/I genotipe and %22.9 had a D/D geneotype.