Foreign policies of the United States and China towards Israel: The cases of the Phalcon AWACS and the Harpy UAV crises
Amerika Birleşik Devletleri ve Çin'in İsrail'e yönelik dış politikaları: Phalcon HEİK ve Harpy İHA vakaları
- Tez No: 908235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM AŞKAR KARAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
İsrail hem ABD hem de Çin tarafından önemli bir jeopolitik aktör olarak görülmektedir. Bu tez, ABD ve Çin'in 2000'lerin başından itibaren İsrail'e yönelik dış politikalarını ve Phalcon HEİK ve Harpy İHA savunma sanayi krizlerini neorealizmi teorik çerçeve olarak kullanıp incelemeyi amaçlamaktadır. ABD ve Çin'in Orta Doğu'ya yönelik dış politikaları bu ülkelerin İsrail'e yönelik dış politikaları hususunda önemli bir faktör olmuştur çünkü İsrail Orta Doğu'nun Doğu Akdeniz (Levant) bölgesindedir. Bu bakımdan, bu tez ayrıca bu iki başlıca ülkenin Orta Doğu'ya yönelik dış politikalarını genel olarak gerekli olduğunda sunmuştur. Bu tez, uluslararası sistemdeki göreceli kabiliyetler/güç dağılımındaki değişimlerin ABD ve Çin'in 2000'lerin başından itibaren İsrail'e yönelik dış politikaları hususunda önemli bir faktör olan ABD-Çin ilişkilerinin yeni karakterine neden olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Rekabetçi (hatta bazı durumlarda çatışmacı) olan bu yeni karakter İsrail'i bu iki ülke arasında zor bir durumda bırakmıştır. ABD İsrail ile olan yakın ve stratejik ilişkilerini devam ettirmeyi hedeflemişken Çin İsrail ile sıcak ve derinleşen bağlar amaçlamıştır. İsrail, ABD ve Çin'in çatışan taleplerini karşılama çıkmazı ile karşı karşıya kalmıştır çünkü Tel Aviv hem ABD (geleneksel müttefiki ve en güçlü ülke) hem de Çin (göreceli yeni ortak ve başlıca yükselen güç) ile olan ilişkilerini korumaya çalışmıştır. Böyle bir ortamda, iki ciddi kriz (Phalcon HEİK ve Harpy İHA) ABD, Çin ve İsrail üçgeninde patlak vermiştir. Hem Phalcon hem de Harpy krizlerinde, Tel Aviv Çin ile olan bu anlaşmaları feshederek ABD'nin isteklerine boyun eğmiştir her ne kadar bu sözleşmeler kapsamındaki sorumluluklarını yerine getirmeye istekli olduysa da.
Özet (Çeviri)
Israel has been perceived as a significant geopolitical actor by both the US and China. This thesis aims to analyse foreign policies of the US and China towards Israel since the early 2000s, and the defence industry crises of the Phalcon AWACS and the Harpy UAV through employing neo-realism as theoretical framework. Foreign policies of the US and China towards the Middle East have been an important factor regarding their foreign policies towards Israel because Israel is in the Levant region of the Middle East. In this regard, this thesis also provides foreign policies of these two major players towards the Middle East in general when required. This dissertation seeks to illustrate that change in relative distribution of capabilities/power in the international system led to the new character of the US-China relationship which has been an important factor regarding their foreign policies towards Israel since the early 2000s. The new character of the US-China relationship which is competitive (even conflicting in some cases) has put Israel in a difficult position between them. The US has sought to maintain close and strategic relations with Israel while China has aimed warm and deepened ties with Israel. Israel has faced an impasse of satisfying conflicting demands of the US and China because Tel Aviv has tried to protect its relations with both the US (traditional ally, and the most powerful state) and China (relatively new partner, and the leading rising power). In such an environment, two critical crises (the Phalcon AWACS and the Harpy UAV) in triangle of the US, China, and Israel broke out. In both the Phalcon and the Harpy crises, Tel Aviv yielded to the US demands by terminating these deals with China although it was willing to fulfil its obligations under these agreements.