The impact of intellectual capital on export performance: Analysis on leading Turkish exporters
Entelektüel sermayenin ihracat performansı üzerindeki etkisi: Önde gelen Türk ihracatçılar üzerine bir analiz
- Tez No: 908251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AFİFE DUYGU AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dış Ticaret (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son yıllarda Türkiye'deki en büyük makroekonomik sorunlardan biri yüksek ve kronik enflasyondur. Yüksek enflasyonun temel sebeplerinden biri Türk lirasının değer kaybıyla birlikte ithal girdi maliyetlerindeki artıştır. Buna karşılık, ulusal para birimine değer kazandırmak amacıyla yapılacak işlemlerin başında ihracatı arttırmak gelmektedir. Böylece ihracat performansını arttırarak enflasyon sorunuyla başa çıkılabilir. Bu nedenlerle, bu çalışma, Türkiye'nin önde gelen ihracatçılarından gelen verileri inceleyerek, bir firmanın ihracat performansını artırmak için bir çözüm üretmeyi ve aynı zamanda entelektüel sermayesinin ihracat performansı üzerindeki etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Entelektüel sermaye ile ihracat performansı arasındaki ilişkiyi değerlendiren az sayıda çalışma ile birlikte çok sayıda yöntem bulunmaktadır. Literatürde daha çok entelektüel sermaye ile firma performansı arasında ki ilişki incelenmektedir. Buna karşılık, entelektüel sermaye ile ihracat performansı arasındaki ilişkiyi inceleyen az sayıda çalışma bulunmakla birlikte daha yüksek seviyedeki entelektüel sermayenin daha üstün bir ihracat performansıyla ilişkilendirildiği görülmektedir. Dolayısıyla, entelektüel sermayenin ihracat performansını artırmada ne denli kritik bir rol oynadığını vurgulamaktadır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, entelektüel sermaye ve ihracat performansı arasında olumlu bir ilişkinin varlığı ihracatçı firmalara ve politika yapıcılara yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, one of the major macroeconomic problems in Turkey has been high and chronic inflation. One of the main reasons for high inflation is the increase in input costs due to the depreciation of the Turkish lira. In order to appreciate the national currency, increasing exports comes as one of the primary measures. By improving export performance, it is possible to address the inflation problem. Therefore, this study aims to examine data from leading exporters in Turkey to develop a solution for enhancing a firm's export performance while also analyzing the impact of intellectual capital on export performance. There are numerous methods along with a few studies evaluating the relationship between intellectual capital and export performance. In the literature, the relationship between intellectual capital and firm performance is mostly examined. However, despite limited studies examining the relationship between intellectual capital and export performance, it is observed that higher levels of intellectual capital are associated with superior export performance. Thus, It emphasizes the critical role of intellectual capital in enhancing export performance. Based on the findings, the existence of a positive relationship between intellectual capital and export performance can provide guidance to export firms and policymakers.