Determination of mechanical properties of synthetic and natural polymers used in transdermal drug delivery
Transdermal ilaç iletiminde kullanılan sentetik ve doğal polimerlerin mekanik özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 908295
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR CEM NAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, özellikle yüz maskeleri ve transdermal filmler için kozmetik ve farmasötik uygulamalarda kullanılmak üzere tasarlanan film oluşturan sistemlerin mekanik özelliklerini araştırmaktadır. Sistemler, polivinil alkol (PVA), metilselüloz, karboksimetil selüloz (CMC), hidroksietil selüloz (HEC), jelatin ve doğal zamklar dahil olmak üzere çeşitli film oluşturan polimerler kullanılarak geliştirilmiş ve bu polimerlerin karışımlarıyla formülasyonlar optimize edilmiştir. Formülasyonlar, dış görünüş, viskozite, pH ve kuruma süresi açısından karakterize edilirken; elde edilen filmler ise doku ve mikroskobik özellikler açısından analiz edilmiştir. Metilselüloz, jelatin ve doğal zamk kombinasyonu gliserin plastikleştirici ile formüle edilmiş ve filmlerin mekanik özellikleri çekme testi ile değerlendirilmiş, sonuçlar ilgili literatürle karşılaştırılmıştır. Detaylı karşılaştırma için gerilme-uzama grafikleri oluşturulmuştur. Çalışma, jelatin ve metilselüloz içeren film oluşturan sistemlerin kozmetikte soyulabilen maskeler ve farmasötik kullanım için transdermal filmler olarak umut verici bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the mechanical properties of film-forming systems designed for cosmetic and pharmaceutical applications, specifically for use in facial masks and transdermal films. The systems were developed using various film-forming polymers, including polyvinyl alcohol (PVA), methylcellulose, carboxymethyl cellulose (CMC), hydroxyethyl cellulose (HEC), gelatin, and natural gums, with formulations tailored by blending these polymers. The formulations were characterized by external appearance, viscosity, pH, and drying time, while the resultant films were analyzed for texture and microscopic properties. A combination of methylcellulose, gelatin, and natural gums was formulated with glycerin as a plasticizer, and the mechanical properties of the films were evaluated through tensile testing, with results compared to findings in related literature. Stress-strain graphs were plotted for a detailed comparison. The study concludes that film-forming systems incorporating gelatin and methylcellulose show promising potential as peel-off masks in cosmetics and as transdermal films for pharmaceutical use.