Spor bilimleri öğrencilerinin spor etkinliklerine katılımlarında taraftarlık özdeşleşme düzeyinin yordayıcı etkisi
The predictor effects of fan identification level on sports science students' participation in sporting events
  1. Tez No: 908296
  2. Yazar: GÜLNUR ŞENGÜL GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLBİYE KAÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin taraftarlık düzeyi ve spor etkinliklerine katılımları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma örneklemini Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 190 kadın, 208 erkek olmak üzere toplamda 398 öğrenci oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Wann ve Branscombe (1993) tarafından geliştirilen Spor Taraftarı Özdeşleşme Ölçeği (STÖÖ) ile Pons, Mourali ve Nyeck (2006) tarafından geliştirilen Spor Etkinliklerine Yönelim Ölçeği (SEYÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklemler T testi, Tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon ve Doğrusal Regresyon Analizinden faydalanılmıştır. Bulgular sonucunda araştırmaya katılan öğrencilerin cinsiyet değişkenine göre spor taraftarlık düzeyi ve spor etkinliklerine katılımları arasında anlamlı bir fark bulunurken, öğrenim gördükleri bölüme göre bu ölçekler ve alt boyutlarına ilişkin anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Spor etkinliklerine yönelim alt boyutlarından sosyalleşme, duygu arama ve bilgi arama alt boyutu ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Spor etkinliklerine katılım türü ile spor etkinliklerine yönelim ve alt boyutlarından sosyalleşme ve bilgi arama alt boyutu arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Spor etkinliklerine yönelim ölçeği, sosyalleşme alt boyutu ile spor etkinliklerine katılım türü arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Spor etkinlikleri yönelim ölçeği ve alt boyutları ile yaş arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmezken, spor taraftarı özdeşleşme ve yaş arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Spor taraftarı özdeşleşme ölçeği ve spor etkinliklerine yönelim ile alt boyutları arasındaki ilişki incelendiğinde spor taraftarı özdeşleşme ve spor etkinliklerine katılım arasında olumlu ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuş ve varyansın %17 düzeyinde açıklandığı tespit edilmiştir. Bu sonuç, taraftarlık düzeyinin artmasıyla spor etkinliklerine katılımın da arttığını göstermektedir
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between university students' levels of fandom and their participation in sports events. The research sample comprised of 398 students (190 females and 208 males) studying at the Faculty of Sports Sciences at Çanakkale Onsekiz Mart University. Data were collected using the Sport Spectator Identification Scale (SSIS) developed by Wann and Branscombe (1993) and the Orientation Toward Sporting Events Scale (OTSES) developed by Pons, Mourali ve Nyeck (2006). In the analysis of the data, independent samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson Correlation, and Linear Regression Analysis were utilized. The significant difference was determined between sports fandom levels and participation in sports events according to gender, while no significant differences were found in relation to the academic department. No significant difference was determined between gender and the subdimensions of socialization, sensation-seeking, and information-seeking within the orientation towards sporting events. Furthermore, no significant difference was determined between types of sports event participation and the orientation towards sporting events or the subdimensions of socialization and information-seeking. However, a significant difference was found between the socialization subdimension of the sports events orientation scale and the type of sports event participation. No significant relationship was determined between the sports events orientation scale and its subdimensions and age; however, a negative and significant relationship was found between sports fan identification and age. When examining the relationship between sports fan identification and sports events orientation and its subdimensions, a positive and moderate correlation was determined between sports fan identification and sports event participation, explaining 17% of the variance. This result indicates that as the level of fandom increases, participation in sports events also increases.