Ortaokul öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı, obezite prevelansı ve fiziksel aktiviteye katılım düzeylerinin incelenmesi
Examining social media addiction, obesity prevalence, and levels of physical activity in middle school students
  1. Tez No: 908367
  2. Yazar: DİLEK AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNA TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ortaokul Öğrencilerinde Sosyal Medya Bağımlılığı, Obezite Prevelansı ve Fiziksel Aktiviteye Katılım Düzeylerinin İncelenmesidir. Araştırma tarama modelinde gerçekleştirilmiş olup araştırmanın örneklemini Gökçebey Ortaokulunda öğrenim gören ve rastgele yöntem ile seçilen kız ve erkek olmak üzere toplamda 400 gönüllü öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma için gerekli izinler alınarak veli onam formları doldurtulmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formuna ek, Crocker, Bailey, Faulkner, Kowalski, ve McGrath (1997) tarafından geliştirilen ''Çocuklar İçin Fiziksel Aktivite Ölçeği (ÇFAÖ)'' Sosyal Medya bağımlılıklarını belirlemek için Özgenel, Canpolat, ve Ekşi (2019) tarafından geliştirilen Ergenler için ''Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (ESMBÖ)'' ve Obezite prevelansını belirlemek amacıyla Cole, Marry, Katherine and William, (2000) 'de tasarladığı Değerlendirme Standartları dikkate alınmıştır. Araştırma; Bartın Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Etik Kurulu 11.12.2023 tarihli, 203-SBB-0761 karar numarasıyla etik kurul onayı alarak yürütülmüştür .Elde edilen veriler, SPSS 23.0 paket programında analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) değerleri kontrol edilmiştir. Bu değerler +2 ve -2 arasında kontrol edilip değerlendirmeye alınmıştır (George ve Mallery, 2010). Bu değerlendirme sonucunda verilerin normal dağılım gösteren veriler, bağımsız gruplar t-testi, One Way Anova ve Korelasyon testleri ile analiz edilmiştir. Hata payı 0.05 olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine Social Media Addiction, Obesity Prevalence, and Levels of Physical Activity in Middle School Students. The study was conducted in a survey model, and the sample of the research consists of a total of 400 volunteer students, including randomly selected girls and boys attending Gökçebey Middle School. Necessary permissions were obtained for the research, and parent consent forms were filled out. As data collection tools in the research, in addition to the personal information form, the“Physical Activity Scale for Children (PASC)”developed by Crocker, Bailey, Faulkner, Kowalski, and McGrath (1997) was used to determine physical activity levels. The“Social Media Addiction Scale (SMAS)”for Adolescents developed by Özgenel, Canpolat, and Ekşi (2019) was used to determine social media addiction, and Obesity prevalence was determined using the Assessment Standards designed by Cole, Marry, Katherine, and William (2000). The research was conducted with the approval of the Bartın University Social and Human Sciences Ethics Committee under the decision number 203-SBB-0761 dated 11.12.2023. The data obtained were analyzed using SPSS 23.0 software package. Skewness and kurtosis values were checked to determine whether the data were normally distributed. These values were checked and evaluated within the range of +2 and -2 (George and Mallery, 2010). Based on this evaluation, data showing normal distribution were analyzed using independent samples t-test, One Way Anova, and Correlation tests. The significance level was set at 0.05.