Kekemeliği olan ergenlerin kekemelik terapi yöntemlerine ilişkin tutum ve görüşleri
Attitudes and opinions of adolescents with stuttering towards stuttering therapy methods
- Tez No: 908366
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, kekemelik tedavi yöntemlerinin ergen bireyler üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Kekemelik, bireyin sosyal ve akademik yaşamını olumsuz etkileyen bir konuşma bozukluğudur. Araştırma, 13-19 yaş aralığında kekemelik yaşayan 114 ergen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, dil ve konuşma terapistleri ile odyologlardan tedavi almış bireylerden oluşmaktadır. Çalışmada kullanılan tedavi yöntemleri arasında istemli kekemelik, duyarsızlaşma, kontrollü nefes, yumuşak başlangıç ve yavaş konuşma teknikleri yer almaktadır. Araştırma kapsamında, katılımcıların bu yöntemlere yönelik memnuniyet düzeyleri ve tedavi süreçlerindeki deneyimleri değerlendirilmiştir. Veriler, anketler ve yarı yapılandırılmış mülakatlar yoluyla toplanmış ve SPSS yazılımı ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, kontrollü nefes ve yavaş konuşma tekniklerinin katılımcılar arasında en yüksek memnuniyet oranlarına sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, terapi sürecinden memnun olan katılımcıların kaygı düzeylerinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet ve yaş gibi demografik faktörlerin, tedavi yöntemlerine yönelik tutumlarda ve kaygı düzeylerinde anlamlı etkileri olduğu bulunmuştur. İstatistiksel analizler, istemli kekemelik ve kontrollü nefes metotlarının, terapi memnuniyetinde anlamlı farklar yarattığını göstermektedir. Ancak, duyarsızlaşma ve yumuşak başlangıç metotlarının kaygı düzeyleri üzerinde belirgin bir etkisi bulunamamıştır. Araştırmanın bulguları, kekemelik tedavisinde bireysel farklılıkların ve kişiselleştirilmiş tedavi planlarının önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma, kekemelik tedavisinde kullanılan yöntemlerin etkinliğini değerlendirerek, terapistlere ve ailelere rehberlik etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, kekemelik tedavisine yönelik gelecekte yapılacak çalışmalara da ışık tutmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of stuttering treatment methods on adolescent individuals. Stuttering is a speech disorder that negatively affects the social and academic life of the individual. The study was conducted on 114 adolescents between the ages of 13-19 who stutter. The participants were individuals who received treatment from speech and language therapists and audiologists. The treatment methods used in the study included voluntary stuttering, desensitization, controlled breathing, soft start and slow speech techniques. Within the scope of the study, the satisfaction levels of the participants towards these methods and their experiences in the treatment processes were evaluated. The data were collected through questionnaires and semi-structured interviews and analyzed with SPSS software. The results show that controlled breathing and slow speech techniques have the highest satisfaction rates among the participants. In addition, it was determined that the anxiety levels of the participants who were satisfied with the therapy process were lower. Demographic factors such as gender and age were found to have significant effects on attitudes towards treatment methods and anxiety levels. Statistical analyses show that voluntary stuttering and controlled breathing methods create significant differences in therapy satisfaction. However, desensitization and soft start methods were not found to have a significant effect on anxiety levels. The findings of the study emphasize the importance of individual differences and personalized treatment plans in stuttering treatment. This study aims to guide therapists and families by evaluating the effectiveness of methods used in stuttering treatment. The study also aims to shed light on future studies on stuttering treatment.