Ortaokul öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı ve umut düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between social media addiction and hope levels among middle school students
- Tez No: 962728
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE İLERİSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, dijital çağın etkisiyle sosyal medya kullanımının arttığı ergenlik döneminde, ortaokul öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı ile umut düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca söz konusu değişkenlerin; yaş, cinsiyet, okul türü, kardeş sayısı ve sırası, aile gelir düzeyi, ebeveyn medya kullanımı, kullanılan sosyal medya platform sayısı ve günlük kullanım süresi gibi demografik faktörlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da değerlendirilmiştir. İlişkisel tarama modeline dayalı olarak yürütülen çalışma, İstanbul ili Kağıthane ilçesinde bulunan devlet ve özel ortaokullarda öğrenim gören toplam 225 öğrenci (132 kız, 93 erkek) ile gerçekleştirilmiştir. Veriler,“Ergenler için Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği”,“Çocuklarda Umut Ölçeği”ve“Demografik Bilgi Formu”aracılığıyla toplanmış; analizler SPSS 26.0 ve AMOS 24 programlarıyla yapılmıştır. Elde edilen bulgular, sosyal medya bağımlılığı ile umut düzeyi arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Sosyal medya bağımlılığı arttıkça öğrencilerin umut düzeyleri ve alt boyut puanlarında anlamlı düşüşler görülmüştür. Ayrıca, sosyal medya bağımlılığı umut düzeyindeki değişimin %8,4'ünü açıklamaktadır. Bulgular, sosyal medya bağımlılığının ergen psikolojisi üzerinde çok yönlü etkiler yarattığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between social media addiction and the level of hope among middle school students during adolescence, a period in which the influence of the digital age has become increasingly prominent. Additionally, it investigates whether these variables differ significantly according to demographic factors such as age, gender, type of school, number and order of siblings, family income level, parental media use, number of social media platforms used, and daily usage time. Based on the relational screening model, the study was conducted with a total of 225 students (132 girls, 93 boys) attending public and private middle schools in the Kağıthane district of Istanbul. Data were collected through the“Social Media Addiction Scale for Adolescents,”the“Children's Hope Scale,”and a“Demographic Information Form.”Analyses were performed using SPSS 26.0 and AMOS 24 software. The findings revealed a significant negative correlation between social media addiction and levels of hope. As social media addiction increased, students' overall hope levels and sub-dimension scores showed a meaningful decline. Furthermore, social media addiction was found to explain 8.4% of the variance in hope levels. The results suggest that social media addiction is a multidimensional phenomenon that has substantial effects on adolescent psychological development.