Inconel 718 numunelerin elektron ışın kaynağı altında doldurulmasının incelenmesi
Investigation of inconel 718 samples filling in electron beam welding
  1. Tez No: 908371
  2. Yazar: ALİCAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALPER SOFUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Inconel-718 malzemesi üstün mekanik özellikleri sebebiyle havacılık alanında ve kritik parça imalatında sıklıkla tercih edilen bir malzemedir. Bu çalışmada, Inconel-718 malzemesinin elektron ışın kaynağı altında, ekstra bir tel besleme ünitesi yardımı ile tamir amaçlı doldurulması araştırılmıştır. Deneyler için aynı boyutlarda 9 numune hazırlanmıştır. Gerilim, akım, kaynak hızı ve tel besleme hızı parametreleri üzerinden Taguchi methodu kullanılarak parametre seti oluşturulmuştur. Elektron ışın kaynağı makinesinde vakum altında deneyler gerçekleştirilmiştir. Numunelere deney sonrası sertlik testi yapılmıştır. Sonrasında optik mikroskop altında tanecik yapısı, kaynağın genel durumu ve ısı tesiri altındaki bölge incelenmiştir. Elektron ışın kaynağı ile doldurma işlemi sırasında parametrelerin malzeme sertliğine ve ısı tesiri altındaki bölgenin (ITAB) genişliğine etkileri araştırılmıştır. Tel besleme hızı parametresi, ITAB sertliği üzerinde en etkili parametre olarak belirlenmiş olup, gerilim ve akım parametrelerinin etkileri düşük bulunmuştur. ITAB genişliği üzerinde en etkili parametre gerilim olup, tel besleme hızının etkisi en düşük parametre olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Inconel-718 material is often preferred in aerospace and critical parts manufacturing due to its excellent mechanical properties. This study investigates the repair filling of Inconel-718 material under electron beam welding with the assistance of an additional wire feeding unit. The experimental process began with the preparation of nine samples of the same dimensions. A parameter set was created using the Taguchi method for voltage, current, welding speed, and wire feed rate. Experiments were conducted under vacuum conditions in an electron beam welding machine. Following the experiments, the samples underwent hardness testing. The grain structure, the general condition of the weld and the heat affected zone were then examined under an optical microscope. The effects of the parameters on the material hardness and the width of the heat affected zone (ITAB) during the filling process with electron beam welding were investigated. The wire feed rate parameter was found to be the most influential for HAZ hardness, while voltage and current had minimal effects. Voltage was the most influential parameter on HAZ width, while wire feed rate had the least effect.