Rotator kaf tendinopatisi olan olgularda telerehabilitasyonun etkinliğinin incelenmesi
Evaluation of the effectiveness of telerehabilitation in cases with rotator cuff tendinopathy
  1. Tez No: 908372
  2. Yazar: ROJDA KAYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmamız, rotator kaf tendinopatisi olan hastalarda ev egzersiz programına ek olarak uygulanan telerehabilitasyonun etkinliğini araştırmak amacıyla planlandı. Katılımcılar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Kontrol grubuna ev egzersiz programı (EPG) verilirken, çalışma grubunda aynı program telerehabilitasyon (TRG) ile haftada üç kez olmak üzere dört hafta takip edildi. Uygulama öncesi ve sonrası, hastaların omuz eklem hareket açıklığı (EHA) goniometre ile, fonksiyonelliği ise Western Ontario Rotator Kaf İndeksi (WORC) ve Basit Omuz Testi (BOT) ile değerlendirildi. Olguların yaş ortalaması 52,26 yıldı. Sağ omuz aktif abduksiyon, sol omuz aktif fleksiyon, abduksiyon ve eksternal rotasyon EHA'sında TRG'nda EPG grubuna kıyasla anlamlı artışlar gözlendi.
Özet (Çeviri)
Our study was designed to investigate the effectiveness of telerehabilitation when added to a home exercise program in patients with rotator cuff tendinopathy. Participants were randomly divided into two groups. The control group received a home exercise program (HEP), while the intervention group followed the same program with telerehabilitation (TRG) three times a week for four weeks. Before and after the intervention, shoulder joint range of motion (ROM) was measured using a goniometer, and functionality was assessed using the Western Ontario Rotator Cuff Index (WORC) and the Simple Shoulder Test (SST). The average age of the participants was 52.26 years. Significant increases in active abduction of the right shoulder and active flexion, abduction, and external rotation of the left shoulder were observed in the TRG group compared to the HEP group.