48-72 aylık işitme kayıplı ve normal işiten çocuklarda fonolojik farkındalık becerilerinin karşılaştırılması
Comparison of phonological awereness skills in 48 – 72 months old children with hearing loss and normal hearing
  1. Tez No: 908378
  2. Yazar: ESMANUR ÖCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ OSMAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı işitme kayıplı ve normal işiten erken okuryazarlık dönemindeki çocuklarda fonolojik farkındalık becerilerinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılmasıdır. Yöntemler: Çalışmaya 48-72 ay arasındaki 27'si kız çocuk 32'si erkek çocuk olmak üzere toplam 59 çocuk dahil edilmiştir. İşitme engeli bulunan yaş ortalaması 5,1 olan 35 çocuk, normal işiten yaş ortalaması 5,3 olan 24 çocuk dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan çocukların ebeveynlerine çalışmanın içeriği anlatılmış olup gerekli izinler onam formu ile alınmıştır. Ebeveynlerinden alınan bilgilere göre genel bilgi formu doldurulmuş olup her bir çocuğa Yangın Erdoğan Erdoğan Fonolojik Farkındalık Ölçeği uygulanmıştır. Sonuçlara göre normal işiten ve işitme engelli çocuklarda veriler değerlendirilmiştir. Bulgular: Yangın Erdoğan Erdoğan Fonolojik Farkındalık Ölçeği'ne göre fonolojik farkındalık boyutunda ve bazı alt boyutlarda anlamlı farklar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to assess and compare the phonological awareness skills of children with hearing loss and typically hearing children in the early literacy period. Methods: The study included a total of 48 children, comprising 21 girls and 27 boys, aged between 48 and 72 months. Among them, 24 children with a mean age of 5.2 years had hearing impairments, and 24 typically hearing children with a mean age of 5.04 years were also included. The parents of the participating children were informed about the study's content, and the necessary permissions were obtained via consent forms. Based on information provided by the parents, a general information form was completed, and each child was administered the Yangın Erdoğan Erdoğan Phonological Awareness Scale. The data were then evaluated for both typically hearing and hearing-impaired children. Findings: According to the Yangın Erdoğan Erdoğan Phonological Awareness Scale, significant differences were found in phonological awareness and some sub-dimensions (p < 0.05). Phonological awareness skills were examined in relation to variables such as hearing impairment status, gender, educational background, and duration of education. It was observed that the factor of gender did not result in significant differences in phonological awareness skills between children with and without hearing impairment (p > 0.05). Conclusion: The study evaluated the effect of hearing impairment on phonological awareness skills. The results indicate that hearing impairment has a negative impact on phonological awareness skills, with children with hearing impairment struggling in areas requiring phonological awareness skills. Additionally, the duration and presence of education were found to influence the phonological awareness dimension, suggesting that these factors are effective for children's academic performance.