Kişiler arası iletişim: Sosyal medya bağımlılığı (evli bireyler üzerine bir araştırma)
Inter personal communication: Social media addiction (a study on married individuals)
- Tez No: 908387
- Danışmanlar: PROF. DR. TUGAY ARAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Araştırmada evli bireylerde sosyal medya bağımlılık düzeyi, kişiler arası iletişim ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nicel araştırma modellerinden, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu kapsamda araştırmada veri toplama aracı olarak anket tercih edilmiştir. Araştırmanın evrenini Antalya'da yaşayan tüm evli çiftler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise 500 evli çifttir. 500 kadın ve 500 erkek olmak üzere toplam, araştırmaya katılacak evli bireylerin seçiminde küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Muratpaşa, Kepez ve Konyaaltı şeklinde 3 küme belirlenmiştir. Çalışmanın anket evrenin tamamına ulaşılması kolay olmadığından örneklem alma yoluna gidilmiştir ve uygun örnekleme metodu kullanılmıştır. Uygun örnekleme yöntemi zaman ve işgücü kaybını önlemeyi amaçlayan, gerekli görülen büyüklükteki bir gruba ulaşılıncaya kadar en ulaşılabilir olan cevaplayıcılardan başlayarak bir örneklem oluşturur. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri IBM Spss 25.0 versiyonu ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the level of social media addiction and interpersonal communication relationships in married individuals. Quantitative research method was used in this research. Among the quantitative research models, the relational survey model was used. In this context, a survey was preferred as the data collection tool in the research. The population of the research consists of all married couples living in Antalya. The sample of the research is 500 married couples. Cluster sampling method was used to select a total of 500 women and 500 men, married individuals who will participate in the research. Three clusters were determined: Muratpaşa, Kepez and Konyaaltı. Since it was difficult to reach the entire survey population of the study, sampling was chosen and appropriate sampling method was used. The appropriate sampling method aims to prevent loss of time and labor, and creates a sample starting from the most accessible respondents until a group of the required size is reached. Statistical analysis of the obtained data was carried out with IBM Spss 25.0 version.