Juvenil idiyopatik artritli olgularda atriyal depolarizasyon ve ventriküler repolarizasyon belirteçlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 908389
- Danışmanlar: PROF. DR. BELDE KASAP DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı Juvenil idiyopatik artritli olgularda kardiyak tutulumu gösterebilen atriyal depolarizasyon ve ventriküler repolarizasyon belirteçlerinin sağlıklı çocuklardan farklı olup olmadığını ; sol ventrikül kitle indeksi ve Ejeksiyon Fraksiyonu ile korelasyon gösterip göstermediğini karşılaştırmaktır. YÖNTEM: İzmir SBÜ Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana bilim Dalı Çocuk Romatoloji polikliniğinde takip edilmekte olan yaşları 2 ile 17.5 arasında değişen, hastalığın tanısı üzerinden en az 6 ay geçmiş ve tedavi almakta olan sistemik olmayan JİA tanılı 28'i kız, 43'u erkek olmak üzere 71 hasta dışlama kriterlerine göre çalışmaya dahil edildi. Hastaların tespitinden sonra yaş ve cinsiyet dağılımı olarak hastalara uyumlu olacak şekilde sağlıklı 71 çocuk (28 kız, 43 erkek) kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri, klinik bulguları, antropometrik ölçümleri not alındı. 12 derivasyonlu EKG ile atriyal depolarizasyon ve ventriküler repolarizasyon belirteçleri ölçüldü. M mode ve iki boyutlu EKO ile sol ventrikül fonksiyonlarını gösteren EF, FS, SVKİ parametreleri hesaplandı. BULGULAR: Hastaların %38'i kız, %62 erkek olduğu görüldü. JİA alt tipleri arasında %43.7 ile en çok oligoartiküler tip hastalar mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to compare whether atrial depolarization and ventricular repolarization markers, which may indicate cardiac involvement in cases with Juvenile Idiopathic Arthritis (JIA), differ from those in healthy children, and whether they correlate with left ventricular mass index (LVMI) and ejection fraction (EF). METHOD: Seventy-one patients (28 girls, 43 boys) diagnosed with non-systemic JIA, aged between 2 and 17.5 years, who had been diagnosed for at least 6 months and were receiving treatment, were included in the study from the Pediatric Rheumatology outpatient clinic of İzmir SBÜ Tepecik Training and Research Hospital, Department of Pediatrics. A control group of 71 healthy children (28 girls, 43 boys) matched for age and gender with the patients was included in the study. Demographic data, clinical findings, and anthropometric measurements of the patients were recorded. Atrial depolarization and ventricular repolarization markers were measured using a 12-lead ECG. EF, FS, and LVMI parameters, indicating left ventricular function, were calculated using M-mode and two-dimensional echocardiography. RESULTS: It was observed that 38% of the patients were female and 62% were male. Among the JIA subtypes, oligoarticular type was the most common, accounting for 43.7% of the patients.