Farklı dikim sıklıkları ve diurnal varyabilitenin Isparta kekiğinin (Origanum minutiflorum O.Schwarz et P.H. Davis) verim ve kalitesine etkisi
The effect of different planting density and diurnal variability on the yield and quality of Isparta oregano (Origanum minutiflorum O. Schwarz et P.H. Davis)
  1. Tez No: 908417
  2. Yazar: EBRU ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜMÜŞÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma 2023 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme tarlasında yapılmıştır. Eskişehir koşullarında kuru şartlarda pestisit uygulamadan 40x20, 50x20 ve 50x30 cm sıra aralıklarında yetiştirilen kekik bitkisinin gün içerisinde saat 08:00, 13:00 ve 18:00 de yapılan hasatlarının yaş herba, yaş yaprak, kuru herba, kuru yaprak verimi ölçülmüş ayrıca uçucu yağ oranı incelenmiştir. Yaş herba verimi 40x20 cm bitki sıklığında en fazla saat 08:00 de 849.9 kg/da ve en az da 50x30 cm bitki sıklığında saat 13:00 de 253.3 kg/da ölçülmüştür. Yaş yaprak verimi 40x20 cm bitki sıklığının saat 08:00 hasadında en fazla değere 163.0 kg/da ve en az değere ise 50x30 cm bitki sıklığındaki saat 18:00 tartımın da 81.90 kg/da olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the trial field of Eskişehir Osmangazi University Faculty of Agriculture in 2023. The fresh herb, fresh leaf, dry herb and dry leaf yields of the oregano plant grown at 08:00, 13:00 and 18:00 during the day at 08:00, 13:00 and 18:00 during the day, of the thyme plant grown in 40x20, 50x20 and 50x30 row spacing without pesticide application under dry conditions in Eskişehir were measured and also the essential oil rate was measured. has been examined. Fresh herb yield was measured as 849.9 kg/da at 08:00 at a maximum of 40x20 cm plant density and 253.3 kg/da at 13:00 at a minimum plant density of 50x30 cm. The maximum fresh leaf yield was determined as 163.0 kg/da at 08:00 harvest at 40x20 cm plant density, and the minimum value was 81.90 kg/da at 18:00 harvest at 50x30 cm plant density.