14-18 yaş voleybolcularda 8 haftalık pliometrik antrenmanların fiziksel parametreler üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of 8 weeks plyometric trainings on physical parameters in 14-18 years old volleyball players
- Tez No: 908418
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TOZOĞLU, DOÇ. DR. MURAT OZAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu çalışmamın amacı 14- 18 yaş voleybolcuların 8 haftalık pliometrik antrenmanların bazı fiziksel paremelere etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırmanın çalıma grubu Erzurum Reşit Karabacak Spor Lisesinde aktif voleybol oynayan 20 kadın ve 20 erkek toplam 40 voleybolcudan oluşmaktadır. Voleybolcular boy, kilo ve VKİ ölçümleri alındıktan sonra ön teste ölçümleri; dikey sıçrama, reaksiyon zamanı, statik ve dinamik denge, anaerobik güç, MaxVo2, patlayıcı kuvvet testleri yapılmıştır. Gruplar homojen olacak şekilde kontrol kadın (n:10) erkek (n:10) pliometrik erkek (n.10) kadın (n.10) gruplarına ayrılmıştır. Deney grubuna 8 hafta boyunca haftada 3 gün pliometrik antrenman uygulanırken kontrol grubu geleneksel antrenmanlarına devam etti. 8 hafta sonunda son test ölçümleri yapıldı. Deney ve kontrol gruplarına uygulama öncesinde ve sonrasında elde ettikleri puanların karşılaştırılması amacıyla değişkenlere arasındaki farkları belirlemek adına eşleştirilmiş t testi (Paired Sample t-testi) ayrıca deney ve kontrol grubunun son test değerlerinin karşılaştırılması için ise Bağımsız Örneklem T-Test (Independent Sample T-Test) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effects of 8 weeks of plyometric training on some physical parameters of 14-18 year old volleyball players. Method: The study group of the research consists of 40 volleyball players, 20 girls and 20 boys, who actively play volleyball at Erzurum Reşit Karabacak Sports High School. After the height, weight and BMI measurements of the volleyball players were taken, pre-test measurements were made; vertical jump, reaction time, static and dynamic balance, anaerobic power, MaxVo2, explosive strength tests. The groups were divided into control girl (n: 10) boy (n: 10) plyometric boy (n. 10) and girl (n. 10) groups in a homogeneous way. While the experimental group was applied plyometric training 3 days a week for 8 weeks, the control group continued their traditional training. Post-test measurements were made at the end of 8 weeks. In order to compare the scores obtained by the experimental and control groups before and after the application, paired sample t-test was used to determine the differences between the variables, and Independent Sample T-Test was used to compare the post-test values of the experimental and control groups.