Beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki inançları ile öz yeterliklerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of physical education teachers' professional beliefs and self-efficacy according to various variables
- Tez No: 908459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Bu araştırmada,“Beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki inançları ile öz yeterliklerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi”amaçlanmıştır. Çalışmada beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki inançları ile öz yeterliklerinin cinsiyet, yaş, kıdem yılı ve eğitim durumu gibi çeşitli değişkenlere göre incelemeleri yapılacaktır. Yöntem: Araştırmanın evreni, Aksaray ilindeki Milli Eğitim İl Müdürlüğüne bağlı ortaokul ve lise kurumlarında görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinden oluşmaktadır. Örneklem, Aksaray ilindeki İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokul ve lise düzeyinde eğitim kurumlarında beden eğitimi öğretmeni olarak görev yapan 71 erkek ve 41 kadın olmak üzere toplam 112 beden eğitimi öğretmeninden oluşmaktadır. Verileri toplamak için Google Formlarda anket oluşturulmuş olup veriler internet üzerinden toplanmıştır. SPSS v26.0 istatistik programı kullanılarak verilerimize parametrik testler uygulanmıştır. Katılımcıların cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve kıdem yılı türü değişkenlerine göre frekans analizi, t-testi ve one way anova testi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to“Examine the professional beliefs and self-efficacy of physical education teachers according to various variables”. In the study, the professional beliefs and self-efficacy of physical education teachers will be examined according to various variables such as, age, years of seniority, marital status and educational status. Method: The population of the research consists of physical education teachers working in secondary and high school institutions affiliated with the Provincial Directorate of National Education in Aksaray. The sample consists of a total of 112 physical education teachers, 71 males and 41 females, working as physical education teachers in secondary and high school educational institutions affiliated with the Provincial Directorate of National Education in Aksaray. To collect data, a survey was created in Google Forms and the data was collected over the internet. Parametric tests were applied to our data using the SPSS v26.0 statistical program. Participants were analyzed using frequency analysis, t-test and one way anova test according to the variables of, marital status, age, education level and seniority type.