Meme kanserli hastaların histopatolojik değerlendirilmesinde yeni alt 'HER2-low grade' grubunun HER2-negatif ve HER2-pozitif gruplarına kıyasla sağkalıma etkisi ve prognostik önemi
Effect of new sub-grade 'HER2-low grade' group on survival and prognostic significance compared to HER2-negative and HER2-positive groups in histopathological evaluation of breast cancer patients
- Tez No: 908460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZKAN AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Meme kanseri, kadınlar arasında en sık görülen malignitedir. Günümüzde araştırmacılar meme kanseri tedavisini hastaya özgü hale getirmeye çalışmaktadır. Bu da meme kanserinin sağkalımı ve prognostik faktörlerinin neler olduğunu aydınlatmaktan geçmektedir. Bizim araştırmamız meme kanserli hastalarda yeni alt“HER2 Low Grade”grubunun HER2 negatif ve HER2 pozitif gruplarına kıyasla tedavi yanıtları, prognostik faktörleri ve yeni alt grup oluşturmanın sağkalım üzerindeki etkisini retrospektif olarak gösterilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmamıza, 01 Ocak 2010 ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde meme kanseri nedeniyle ameliyat olan hastalar dahil edilmiştir. İHK 0 olan hastalar HER2 negatif, İHK +1 ve İHK+2 FISH/SISH (-) hastalar HER2 low grade, İHK +2 FISH/SISH (+) ve İHK +3 olan hastalar HER2 pozitif kabul edilmiştir. Hastaların verileri retrospektif bir şekilde PROBEL yazılım sistemi, radyasyon onkolojisi arşivi ve dosya arşivi taranarak elde edilmiştir. Tüm veriler bilgisayarda SPSS for Windows 22 (29.0) programıyla analiz edilmiştir. Kategorik değişkenler frekans analiziyle değerlendirilip yüzde frekans olarak belirtilmiştir. Kategorik değişkenler arası ilişkiye ki kare testi ile bakılmıştır. Genel ve hastalıksız sağ kalım analizleri Kaplan-Meier analizi ile test edilip prognostik etkisini göstermek için tek ve çok değişkenli Cox regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common malignancy among women. Today, researchers are trying to make breast cancer treatment patient-specific. This is to elucidate the survival and prognostic factors of breast cancer. Our aim was to retrospectively demonstrate the effect of new subgroup formation on survival in patients with breast cancer compared to the HER2-negative and HER2-positive groups of the new subgroup“HER2 Low Grade”compared to the HER2-negative and HER2-positive groups. Patients who underwent surgery for breast cancer at Dokuz Eylül University Research and Application Hospital between January 01, 2010 and December 31, 2022 were included in our study. Patients with IHC 0 were considered HER2 negative, patients with IHC +1 and IHK+2 FISH/SISH (-) were considered HER2 low grade, patients with IHC +2 FISH/SISH (+) and patients with IHC +3 were considered HER2 positive. The data of the patients were obtained retrospectively by scanning the PROBEL software system, radiation oncology archive and file archive. All data were analyzed with SPSS for Windows 22 (29.0) on the computer. Categorical variables were evaluated by frequency analysis and specified as percentage frequency. The relationship between categorical variables was examined by chi-square test. Overall and disease-free survival analyses were tested by Kaplan-Meier analysis and univariate and multivariate Cox regression analysis was performed to show the prognostic effect.