Ablasyon tedavisi uygulanan hastaların geriye dönük incelenmesi
Retrospective Evaluation of Patients Who Received AblationTreatment
  1. Tez No: 908458
  2. Yazar: TUĞBA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. TEVFİK KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ritim bozuklukları çocuklarda sık görülen bir hastalık grubudur. Tedavisinde medikal yöntemler sıklıkla etkili olmakla birlikte; tıbbi tedaviye dirençli, tıbbi tedavinin tolere edilemediği veya tercih edilmediği tekrarlayan veya kalıcı semptomatik aritmilerde kateter ablasyonu tedavisi uygulanır. Radyofrekans veya kriyotermal enerji kullanılarak yapılan kateter ablasyonu, özellikle çeşitli taşiaritmi tiplerine sahip hastaların yönetiminde önemli bir seçenek haline gelmiştir. Bu çalışmada Ocak 2018 ve Mart 2024 yılları arasında ablasyon tedavisi uygulanmış 456 hastanın klinik, elektrokardiyografi, 24 saat Holter EKG kaydı, transözefageal elektrofizyolojik çalışma, egzersiz testi ve 514 ablasyon işlemi verileri değerlendirilmiştir. 3 aydan 18 yıla kadar ortalama yaş 12,2 yıl olarak sonuçlanmıştır. 15 kg altında 14 (%2) hasta, beş yaş ve altında 32 hasta (% 6) vardır. 5 kg ve altı hastalarda başarı oranı daha düşük, rekürrens oranı daha yüksektir. Çalışma grubundaki en sık görülen aritmi grubu atrioventriküler nodal reentran taşikardidir (AVRT, %42,5, n:194). Bu grubun %83,5' unu (n:162) WPW oluşturmaktadır. Hastaların %13,5' unda (n:62) yapısal kalp hastalığı ve konjenital kalp hastalığı görülmüştür. Dokuz hasta hastanemiz başvurusundan önce dış merkezde, 16 hastanın hastanemizde ÇYBÜ yatışı olmuştur. İki hastaya veno-arteriyal ECMO desteği ile ablasyon tedavisi uygulanmıştır. Ablasyon uygulanan bütün hastalar değerlendirildiğinde başarı oranı % 95,9 (n:493), rekürrens oranı %10,5 (n:54) olarak belirlenmiştir. WPW ve VES hastalarında ablasyon sonrası efor kapasitesinde artış saptanmıştır. Çalışmamızda ablasyon başarı oranı literatüre göre daha yüksek sonuçlanmıştır. KPET sonuçları WPW ve VES' li hastalarda asemptomatik bile olsalar ablasyonu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Rhythm disorders are a common group of diseases in children. Although antiarrhythmic medical managements are often effective in treatment; catheter ablation treatment is applied in recurrent or permanent symptomatic arrhythmias resistant to medical treatment or where medical treatment is not tolerated or preferred. Catheter ablation performed using radiofrequency or cryothermal energy has become an important option, especially in the management of patients with various tachyarrhythmia types. In this study, the clinical, electrocardiographic, 24-hour Holter recording, transesophageal electrophysiological study, exercise test, and ablation findings of 456 patients who underwent ablation treatment between January 2018 and March 2024 were evaluated. The average age was 12.2 years, ranging from 3 months to 18 years. There were 14 (2%) patients under 15 kg and 32 patients (6%) under five years old. The most common indication for ablation was AVRT 42.5% (n:194), and WPW rate in AVRT sub-group was 83.5% (n:162). Structural heart disease and CHD was detected in 13.5% (n:62) of patients. 25 patients were needed intensive care before taking to the Electrophysiology Laboratory. Ablation treatment was performed with veno-arterial ECMO support in two patients. The success rate was 95,9% (n:493) and the recurrence rate was 10.5% (n:54). An increase in exercise capacity was observed in patients with WPW and ventricular prematüre beats (VPB) after ablation. In our study, ablation success were higher than those reported in the literature. CPET results supports ablation even in asymptomatic patients WPW and dyssyncrony and patients with VPB patients.