Gastronomi ve mutfak sanatları alanında Human Papilloma Virüsü (HPV) ve sağlıklı beslenme konusundaki bilgi, tutum ve davranışların incelenmesi
Examination of knowledge, attitudes and behaviors regarding Human Papilloma Virus (HPV) and healthy nutrition in the field of gastronomy and culinary arts
  1. Tez No: 908501
  2. Yazar: ZEYNEP SENA ŞENEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ATEŞ DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Human Papilloma Virüs dünya genelinde cinsel yol ile en hızlı yayılan virüslerin başında gelmektedir. Cinsel yol ile bulaşan en yaygın virüslerden biri kabul edilen Human Papilloma Virüs'ün üç çeşit aşısı bulunmakta olup, ilacı henüz keşfedilememiştir. Bireyin aşı olması halinde, Human Papilloma Virüs ile karşılaşması durumunda virüsün kişiye bulaşma riski yoktur. Fakat aşı olmayan kişiler virüs ile karşılaştığı zaman, virüsün bireye bulaşma ihtimali çok yüksek bir orandır. Aşı olmayan kişiler virüs ile karşılaşıp, virüsü vücutlarına aldıktan sonra ise izlenmesi gereken yol bağışıklık sistemini güçlendirmek olmalıdır. Sağlıklı besinler tüketerek ve dengeli-düzenli bir beslenme alışkanlığı kazanarak bağışıklığı yüksek tutmak ya da yükseltmek mümkün gözükmektedir. Yüksek bir bağışıklık sistemi, Human Papilloma Virüsü vücuttan temizlemede ve virüs ile savaşmakta oldukça önem teşkil etmektedir. Yüksek bir bağışıklık sistemi sağlıklı bir hayat sürmenin de başında gelmektedir. Bu sebeple Human Papilloma Virüs ile karşılaşan bir kişi, sağlıklı ve düzenli bir beslenme alışkanlığı kazanarak, sporu günlük hayatının bir rutini haline getirerek vücudu dinç, bağışıklığı yüksek tutmaya odaklanmalıdır. Bu çalışmanın amacı: gastronomi alanında eğitim alan ve çalışanların, sağlıklı besinlerin Human Papilloma Virüs üzerindeki etkisine yönelik düşünce ve fikirlerini incelemektir. Aynı zamanda gastronomi alanında Human Papilloma Virüs hakkında bir farkındalık oluşturmak, bilinçlendirmek ve sağlıklı-düzenli beslenmenin önemini fark ettirmek/hatırlatmak amaçlanmıştır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemine yer verilmiş olup nitel araştırma yöntemine ait bir desen olan fenomenoloji kullanılmıştır. Aynı zamanda çalışmada amaçlı örnekleme türü tercih edilmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formunda katılımcılara yirmi beş adet soru yöneltilmiş fakat bu soruların ucu açık bırakılmıştır. Elde edilen verilerin içerik analizi yapılarak, soruların her birine katılımcıların verdiği cevaplardan elde edilen ortak temalar belirlenmiştir. Bu temalar şu şekildedir: (1) katılımcıların bağışıklık sistemi hakkında görüşleri, (2) katılımcıların sağlıklı beslenme hakkında görüşleri, (3) katılımcıların sağlıklı beslenme ile bağışıklık sisteminin bağlantısı hakkında ki görüşleri, (4) katılımcıların cinsel yol ile bulaşan hastalıklar hakkında bilgisi, (5) katılımcıların cinsel yol ile bulaşan hastalıklar hakkındaki bilgi düzeyleri, (6) katılımcıların rahim ağzı kanseri hakkındaki görüşleri, (7) katılımcıların rahim ağzı kanserini öğrenme yolu, (8) katılımcıların Human Papilloma Virüs hakkında görüşleri, (9) katılımcıların HPV enfeksiyonunun bulaşıcılığı ve atlatılması hakkında görüşü, (10) katılımcıların HPV hakkında bilgi düzeyleri, (11) katılımcıların bağışıklık sistemi hakkında görüşleri, (12) katılımcıların kendileri ve ailelerinin beslenmesinde dikkat ettiği noktalar, (13) katılımcıların HPV farkındalığını sektöre yansıtma oranları, (14) katılımcıların HPV'nin atlatılması adına mesleğini kullanım şekilleri, (15) katılımcıların edindiği farkındalığı meslektaşları ile paylaşması hakkında görüşü. Çalışma sonunda elde edilen bulgular katılımcıların HPV, sağlıklı beslenme ve bağışıklık sistemi hakkında genel bir bilgiye sahip olduğu ama yeterli olmadığı görülmüştür. Çalışma gastronomi alanında HPV farkındalığını arttırmaya katkı sağlamakla beraber sağlıklı beslenme yöntemlerini mesleklerinde uygulama konusunda da teşvik edici etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Human Papilloma Virus is one of the fastest-spreading viruses worldwide. There are three types of vaccines for the Human Papilloma Virus, which is considered one of the most common sexually transmitted viruses, and its medication has not been discovered yet. If the individual is vaccinated, there is no risk of transmission of the virus to the person in case of encountering the Human Papilloma Virus. However, when unvaccinated people encounter the virus, the probability of transmission of the virus to the individual is very high. After people who are not vaccinated encounter the virus and take the virus into their bodies, the way to follow should be to strengthen the immune system. It seems possible to keep or increase immunity by consuming healthy foods and gaining a balanced regular diet. A high immune system is very important in clearing the Human Papilloma Virus from the body and fighting the virus. A high immune system is at the beginning of a healthy life. For this reason, a person who encounters the Human Papilloma Virus should focus on keeping the body vigorous and immunity high by adopting a healthy and regular eating habit and making sports a routine of his daily life. This study aims to examine the thoughts and ideas of those who are trained and working in the field of gastronomy on the effect of healthy foods on the Human Papilloma Virus. At the same time, it is aimed to raise awareness in the field of gastronomy about the Human Papilloma Virus, to raise awareness, and to remind the importance of healthy-regular nutrition. In this research, qualitative research method was used and phenomenology, a pattern of qualitative research method, was used. At the same time, a purposeful sampling type was preferred in the study. Data were collected using a semi-structured interview technique. Twenty-five questions were asked to the participants in the semi-structured interview form, but these questions were left open-ended. By conducting a content analysis of the data obtained, common themes obtained from the answers given by the participants to each of the questions were determined. By conducting a content analysis of the data obtained, common themes obtained from the answers given by the participants to each of the questions were determined. These themes are as follows: (1) participants' opinions about the immune system, (2) participants' opinions about healthy nutrition, (3) participants' opinions about the connection between healthy nutrition and the immune system, (4) participants' knowledge about sexually transmitted diseases, ( 5) participants' level of knowledge about sexually transmitted diseases, (6) participants' opinions about cervical cancer, (7) participants' way of learning about cervical cancer, (8) participants' opinions about Human Papilloma Virus, (9) participants' opinions about the contagiousness of HPV infection and (10) participants' level of knowledge about HPV, (11) participants' opinions about the immune system, (12) points that participants pay attention to in the nutrition of themselves and their families, (13) participants' rate of reflecting HPV awareness to the sector, (14) participants' HPV awareness (15) Participants' opinions on sharing the awareness they gained with their colleagues. The findings obtained at the end of the study showed that the participants had a general knowledge about HPV, healthy nutrition and the immune system, but it was not sufficient. The study not only contributed to raising HPV awareness in the field of gastronomy, but also had an encouraging effect on applying healthy eating methods in their professions.