Karaciğer ultrasondan türetilmiş yağ fraksiyonunun derin abdominal prob (DAX) ile değerlendirilmesi
- Tez No: 908500
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN PEKİNDİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Referans standart olarak karaciğer histolojisini kullanarak hepatosteatozun tespit edilmesinde ve derecelendirilmesinde UDFF'nin tanısal performansını değerlendirmek ve MASLD hastalarında steatohepatit tanısı ile fibrozis varlığını tespit etmede pSWE, UDFF ve auto-pSWE değerlerinin etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Karaciğer parankim biyopsisi nedeniyle tarafımıza yönlendirilen hastalar biyopsi öncesi prospektif, abdominal ve DAX probla değerlendirildi. pSWE, UDFF ve auto-pSWE değerleri histopatolojik sonuçlarla karşılaştırılarak tanısal açıdan incelendi. MASLD hastalarında NAS ve fibrozis ile pSWE, UDFF ve auto-pSWE arsındaki ilişkiler değerlendirildi. Fibrozis için elastografik kesme değerleri belirlendi. Bulgular: Çalışmaya toplam 121 hasta dahil edildi. Hastaların 43 tanesinde steatotik karaciğer hastalığı saptanmıştır. pSWE (ICC=0,958), auto-pSWE (ICC=0,960), UDFF (ICC=0,974) mükemmel gözlemciler arası uyum göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the diagnostic performance of UDFF in detecting and grading hepatosteatosis using liver histology as the reference standard and to investigate the effectiveness of pSWE, UDFF and auto-pSWE values in diagnosing steatohepatitis and detecting fibrosis in MASLD patients. Materials and Methods: Patients referred to us for liver parenchymal biopsy were prospectively evaluated with abdominal and DAX probe before biopsy. pSWE, UDFF and auto-pSWE values were compared with histopathological findings and analyzed for their diagnostic performance. The relationship between NAS and fibrosis with pSWE, UDFF and auto-pSWE were evaluated in patients with MASLD. Elastographic cut-off values for fibrosis were determined. Results: A total of 121 patients were included in the study. Steatotic liver Disease was detected in 43 patients. pSWE (ICC=0.958), auto-pSWE (ICC=0.960), UDFF (ICC=0.974) demonstrated excellent interobserver agreement.