'Abdü'l-'Azîz el-Mekâlih hayatı ve şiiri
Abdulaziz al-Maqaleh: His life and poetry
- Tez No: 908573
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Şiir, insanoğlunun var oluşundan bugüne önem arz etmektedir. İnsanoğlu şiire ehemmiyet atfetmekte ve duygularını şiirle ifade etmeye özen göstermektedir. Öyle ki okuması yazması olmayan insanlar bile şiirlerle duygularını ifade etmeyi tercih etmektedirler. Şiir, her toplumda mühim bir yere sahip olduğu gibi Arap toplumunda da önem arz etmektedir. Cahiliye Dönemi'nden beri şiir için Arapların divanı denmekte ve bu söz şiirin Arap toplumundaki kıymetini ortaya koymaktadır. Arap ülkelerinden olan Yemen'de de şiir önemlidir. Yemen'in değerli şairlerinden birisi de 'Abdü'l-'Azîz el-Mekâlih'dir. Bu çalışma, 'Abdü'l-'Azîz el-Mekâlih'in hayatı ve edebi eserlerini incelemektedir. el-Mekâlih, Yemen'in edebi ve kültürel sahasında önemli bir figür olarak kabul edilmekte ve şiirleriyle Arap edebiyatına önemli katkılarda bulunmaktadır. Çalışmada, el-Mekâlih'in şiirlerinin tematik ve üslupbilim analizi yapılmış, onun edebi mirası ve Arap edebiyatındaki yeri değerlendirilmiştir. el-Mekâlih'in şiirlerinde sosyal ve siyasal meseleler de işlenmekte olup, Yemen'in tarihsel ve kültürel zenginliklerini yansıtan anlamlar ve imgeler de bulunmaktadır. Şiirlerinde genellikle şiirin unsurlarını modern tekniklerle harmanlayarak, duygusal ve toplumsal bir içerik sunmaktadır. el-Mekâlih genç yaşında başladığı şiir hayatı boyunca önemli eserler vermiştir. Onun şiirleri, sosyal ve politik değişimlere ışık tutmakta ve edebi anlamda derinlik sunmaktadır. el-Mekâlih'in eserlerinin, gelecek nesiller için de önemli bir ilham kaynağı olacağı ve Arap edebiyatına olan katkılarının uzun yıllar devam edeceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Poetry has held significance for humankind from the dawn of existence to the present. People have continuously attached importance to poetry, carefully expressing their emotions through it. Remarkably, even those who cannot read or write have often chosen to convey their feelings in poetic form. Poetry occupies a prominent place in every society, including in Arab society. Since the Jahiliyyah Period, poetry has been referred to as the“diwan”of the Arabs, underscoring its value within Arab culture. In Yemen, one of the Arab countries where poetry is equally esteemed, 'Abd al-'Aziz al-Maqalih stands out as a distinguished poet. This study examines the life and literary works of 'Abd al-'Aziz al-Maqalih, recognized as a key figure in Yemen's literary and cultural sphere and as a significant contributor to Arabic literature through his poetry. In this work, a thematic and stylistic analysis of al-Maqalih's poems has been conducted, evaluating his literary legacy and his position within Arabic literature. His poetry addresses social and political issues, containing meanings and images that reflect Yemen's historical and cultural richness. In his work, al-Maqalih often combines poetic elements with modern techniques, presenting content rich in emotional and social depth. Since beginning his poetic journey at a young age, al-Maqalih has produced noteworthy works throughout his career. His poetry sheds light on social and political transformations, offering a profound literary depth. It is anticipated that al-Maqalih's works will continue to inspire future generations and make lasting contributions to Arabic literature for many years to come.