İbn Kesir'in Kur'an-ı, Kur'an'la tefsiri
- Tez No: 54005
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kur'an, bir bölümü diğer bölümünü açıklayarak tahriften korunan yegane semavi kitaptır. Bundan dolayıdır ki Peygamber efendimiz (s) ve ashabı, Kur' anı Kur' anla tefsir ettikleri gibi bir çok islam alimi de onu bu yolla açıklamaya çalışmıştır. Bu konunun önemini vurgulayıp Kur'anı tefsir edenlerin önde gelenlerinden birisi de Ebu'1-Fida' İbn Kesir' dir. İbn Kesir bir ayeti tefsir ederken Kur'anı Kur' anla tefsirine öncelik tanıyıp açıklayıcı olarak bir çok ayeti zikreder. Kur' anın Kur' anla tefsiri konusunda bazı bilgiler ortaya konmuş, konunun önemini bildiren vurgulamalarda bulunulmuşsa da, bu bilgilere uygulamada yeterince yer verilmemiştir. Oysa, bu metodun Kur' an tefsirinde gerçekçi bir yer alabilmesi için söz konusu bilgilerin uygulamada da yer almaları gerekir. İşte İbn Kesir' in Kur' anı Kur' anla tefsiri çalışması bu konuda teoriler ortaya koymak için değil Kur'anı Kur'anla tefsiri metodunu fonksiyonel olarak tatbik edilmesi için hazırlanmıştır. Onun için çalışmada, müellifin metodundan ziyade tek tek ayetlerin tefsiri üzerinde durulmuş ve ifade yerinde ise, Tefsiru'l-Kur'ani'l-Azim'in bu alanla ilgili bir nevi fihristi çıkarılmıştır. Çalışmada, Ebul Fida' İsmail İmadu'd-Din b. Ömer b. Kesir'in; M. İbrahim El-Benna, M. Ahmed Aşögr ve Abdu'1-Aziz Ganim tarafından tahkik edilip Kahraman yayınlannca neşredilen Tefsiru'l Kur' ani '1- Azim adlı eseri esas alınmıştır. Tefsir edilen ayetler (:), tefsir eden ayetler ise (;) ile birbirinden ayrılmış olup ayetlerin muhtevaları parantez içinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kur' an in which one part of it explains the other part is one and only book not to be distorted anyway. In this respect, the prophet Mohammed (peace be upon him) and his companions interpreted Kur' an with Kur' an. And many of subsequent Muslim scholars also explained Kur'an with Kur'an too. Ebu'1-Fida' Ibn Kesir who attached great importance to this subject, is one of the scholars accepted as a leader in this area. When he interpreted one of the verse of the Kur'an, firstly he applied to Kur'an and mentioned many of the verses as an interpreter of former one. There are a lot of information about the interpretation of Kur'an with Kur'an and in theory many of scholars stressed the importance of this subject. Unfortunately, in reality this subject does not take enough attention. Because this method can take real position in the interpretation of Kur'an, the mentioned information should be take necessary place in application. In this context, the struggle of Ibn Kesir in the interpretation of Kur'an with Kur'an is not for supporting the theories in this area, but for the aim of the application of this method functionally. Therefore, in this writing the method of the writer was not concerned but the interpretation of verses which is made one by one took great importance. And with the exact words, this writing related to this area is, like, an index of“Tefsim'1-Kur'am'l-Azim”. In this writing, Tefsiru'1-Kur' ani '1- Azim written by Ebul Fida' Ismail İmadu'd-Din b. Ömer b. Kesir, investigated by M. Ibrahim El-Benna, M. Ahmed Aşur and Abdu'1-Aziz Ganim and published by“Kahraman Yayınlan”is the main concern. The verses are separated with the sign of (:) and (;), which show interpreted verses and interpreter verses respectively and the contents of the verses are given in the parenthesis.