Rat modelinde priapizm sonrası oluşan iskemik reperfüzyon hasarı üzerine pentoksifilin /pirfenidon/dekspantenol uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of pentoxifylline / pirfenidone / dexpanthenol applications on ischaemic reperfusion injury after priapism in rat model
  1. Tez No: 908626
  2. Yazar: İBRAHİM GÖKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GİRAY SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Daha önce rat priapizm modellerinde kronik etkileri çalışılmış pirfenidon ve pentoksifilini iskemi reperfüzyon hasarının akut etkileri açısından değerlendirmeyi, daha önce bu priapizmde denenmeyen dekspantenolün etkilerini ve bu moleküllerin olası sinerjistik etkilerini araştırmayı amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu deneysel çalışmada olarak 175-245 g vücut ağırlıklı, 8-10 haftalık, 68 adet yetişkin erkek Wistar albino rat kullanıldı. Ratlar ranodmize olarak 7 gruba ayrıldı; Sham grubu (grup1), kontrol grubu (grup2), pirfenidon (grup3), pentoksifilin (grup4), dexpantenol (grup5), pentoksiflin+dexpantenol (grup6), pirfenidon+dexpantenol (grup7). Sham grubuna sadece penektomi yapıldı. Kontrol grubuna 1 saat iskemik priapizm ve 30 dk reperfüzyon hasarı uygulandı. Diğer gruplara ise iskemi reperfüzyon modeli ile beraber bahsedilen tedaviler eklendi. Deney sonrası ratların serumlarında IL-1β, IL-10, TAS, TOS, MDA, eNOS değerleri ölçüldü. Penektomi materyallerinde histopatolojik olarak vazokonjesyon, inflamasyon, deskuamasyon, ödem ve tunica albguineada ayrılma/hemoraji kategorilerinde yarı kantitatif olarak değerlendirilip puanlanmıştır. Bulgular: Biyokimyasal olarak kontrol grubu ile sham grubu arasında anlamlı olarak fark bulunan değerler IL-1β, IL-10, eNOS ve MDA parametreleri oldu. Kontrol grubu ile Sham grubu TAS ve TOS değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmediği için tedavi gruplarıarasındaki farkın değerlendirilmesine dahil edilmedi. IL-1β değerindeki karşılaştırmada; grup2'nin grup3, grup4 ve grup7'ten anlamlı olarak yüksek olduğu tespit edildi. (sırası ile p2-3=0,01 p2-4=0,06 ve p2-7=0,12) IL-10 değerindeki karşılaştırmada; grup2'nin grup4'ten en anlamlı olarak düşük tespit edildi. (p2-4=0,02) eNOS değerindeki karşılaştırmada; grup2 değeri grup4 ve grup7'den anlamlı olarak yüksek bulundu. (p2-4=0,01 ve p2-7=0,035) MDA değerleri kıyaslamasında; Grup2 tüm gruplardan yüksek tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate pirfenidone and pentoxifylline, whose chronic effects have been previously studied in rat priapism models, in terms of acute effects on ischemia reperfusion injury, to investigate the effects of dexpanthenol, which has not been tried before in this priapism, and to investigate the possible synergistic effects of these molecules. Materials and Methods: In this experimental study, 68 adult male Wistar albino rats, 8-10 weeks old, 175-245 g body weight, were used. The rats were divided into 7 groups; Sham group (group1), control group (group2), pirfenidone (group3), pentoxifylline (group4), dexpanthenol (group5), pentoxifylline+dexpanthenol (group6), pirfenidone+dexpanthenol (group7). Only penectomy was performed in the sham group. Control group underwent ischaemic priapism for 1 hour and reperfusion injury for 30 minutes. In the other groups, ischaemia reperfusion model and the mentioned treatments were added. After the experiment, IL-1β, IL-10, TAS, TOS, MDA, eNOS values were measured in the serum of rats. Penectomy materials were histopathologically evaluated and scored semi-quantitatively in the categories of vasocongestion, inflammation, desquamation, oedema and tunica albguinea separation/hemorrhage. Results: Biochemically, IL-1β, IL-10, eNOS and MDA parameters were significantly different between the control group and sham group. Since there was no statistically significant difference between the TAS and TOS values of the control group and the sham group, they were not included in the evaluation of the difference between the treatment groups. In the comparison of IL-1β values, group2 was found to be significantly higher than group3, group4 and group7 (p2-3=0.01 p2-4=0.06 and p2-7=0.12, respectively). In the comparison of IL-10 values, group2 was found to be significantly lower than group4. (p2-4=0,02) In the comparison of eNOS value; group2 value was found to be significantly higher than group4 and group7. (p2-4=0,01 and p2-7=0,035) In the comparison of MDA values; group2 was found to be higher than all groups.