Bedensel engelli profesyonel ampute futbolcularda sporda cesaret ve mükemmel performas algılarının incelenmesi
Examination of perceptions of courage and excellent performance in sports in physically disabled professional amputee football players
- Tez No: 908680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH BALYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu araştırmada amaç, bedensel engelli ampute futbolcularının cesaret ve mükemmel performans algılarının incelenmesidir. Ampute futbolu oynayan futbolcularının cesaret ve mükemmel performans algıları yapılarının birbirleri ile olan etkileşiminin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini Ampute futbolcuları oluşturmaktadır. Örneklemini Türkşye Ampute Futbol Liginnde oyanan 256 sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama amacıyla“Adleryan Cesaret Ölçeği'' ve ”Sporda Mükemmel Performan ölçekleri kullanılmıştır. Ölçüm araçları ile ilgili gerekli izinler ölçek sahiplerinden elektronik posta aracılığıyla edinilmiştir. Bulgular: Katılımcıların cesaret ölçeği ve mükemmel performans ölçeklerinden aldıkları puanların ortalamasının orta seviyede olduğu belirlenmiştir. Cesaret ölçeğinden alınan puanlar yaş, deneyim ve milli olma durumdundan etkilenmektedir. Yaş ilerledikçe ve sporda geçirilen zaman arttıkça bireyler kendilerini daha cesur hisstmektedir. Bireylerin Adleryan Cesaret Ölçeği ve Sporda Mükemmel Performans ölçeği toplam puanlar arasında nlamlı bir farklılık belirlenememiştir. Sonuç: Ampute futbolu oynayan bireylerin bu sporda geçirdikleri zaman ile birlikte cesaret duygularının olumlu olarak geliştiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Purpose: The aim of this research is to examine the courage and excellent performance perceptions of physically disabled amputee football players. It is an examination of the interaction between the courage and excellent performance perception structures of ampute football players. Materials and Methods: The population of the research consists of Amputee football players. The sample consists of 256 athletes playing in the Turkish Amputee Football League. In the research,“Adlerian Courage Scale”and“Excellent Performance in Sports scales”were used to collect data. Necessary permissions for the measurement tools were obtained from the scale owners via e-mail. Evidences: It was determined that the average scores of the participants on the courage scale and excellent performance scales were at a medium level. The scores obtained from the courage scale are affected by age, experience and nationality. As people get older and the time spent in sports increases, individuals feel more courageous. No significant difference could be determined between the total scores of individuals on the Adlerian Courage Scale and the Excellent Performance in Sports scale. Result: It has been concluded that the feelings of courage of individuals playing amputee football develop positively with the time they spend in this sport.