Bedensel engelli sporcuların spora katılım motivasyonlarının yaşam doyuma etkisinin incelenmesi
Examining the effect of motivation to in sports of phsicallydisabled athletes on life satisfaction
  1. Tez No: 858050
  2. Yazar: NECDET CAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM KARAÇ ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı takım ve bireysel spor yapan bedensel engelli sporcuların spora katılım motivasyonlarının yaşam doyumuna etkisini tespit etmektir. Araştırmanın amacı doğrultusunda çalışmamızın evrenini 18 yaş ve üstü takım ve bireysel spor yapan sporcular oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklem grubunu ise Yozgat, Ankara, İstanbul ve Hatay illerine spor yapan 141 erkek 73 kadın toplamda 214 sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Tekkurşun vd. (2018) tarafından geliştirilen 22 maddeden oluşan“Engelli Bireylerde Spora Katılım Motivasyonu Ölçeği (ESKMÖ)”ve katılımcı sporcuların yaşam doyumlarını ortaya çıkarmak için Kaba vd. (2018) Tarafından geliştirilen, ''Yetişkin Yaşam Doyum Ölçeği'' kullanılmıştır. Bununla birlikte katılımcıların yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, spor türü, spor yapma amacı gibi farklı demografik bilgileri ölçmek amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde ölçekler basıklık çarpıklık katsayı değerine göre normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Buna göre ölçeklerin değerlendirilmesinde parametrik testler kullanılmıştır. Normal dağılıma sahip olan ölçekler de niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki bağımsız grup arasındaki farkı bulmak için Bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırmalarında ise Tek yönlü varyans analizi (Anova) uygulanmıştır. Anova sonucunda fark var bulunduğunda, fark yaratan grubu bulmak için ise çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of sports participation motivation on life satisfaction of physically disabled athletes. In line with the purpose of the research, the population of our study consists of athletes aged 18 and over who play team and individual sports.The sample group of the study consists of 141 men and 73 women who do sports in Yozgat, Ankara, Istanbul and Hatay provinces; It consists of 214 athletes in total.In the research, the“Sports Participation Motivation Scale in Disabled Individuals (ESKMO)”, consisting of 22 items, developed by Tekkurşun (2018) was used as a data collection tool, and the“Adult Life Satisfaction Scale”developed by Kaba (2018) was used to reveal the life satisfaction of participating athletes.In addition, a personal information form created by the researcher was used to measure different demographic information of the participants such as age, gender, marital status, educational status, type of sports, purpose of doing sports. In the analysis of the data obtained, it was determined that the scales showed a normal distribution according to the kurtosis and skewness coefficient value. Accordingly, parametric tests were used to evaluate the scales. Independent sample t-test was used to find the difference between two independent groups in comparing quantitative data on scales with normal distribution, and One-way analysis of variance (ANOVA) was applied for comparisons of more than two independent groups. When a difference was found as a result of ANOVA, a multiple comparison test was applied to find the group that made the difference.