Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri çalışanlarının temel EKG düzeyinin ölçülmesi, 'Kahramanmaraş örneği'
Measurement of basic ECG level of pre-hospital emergency health services employees, the example of Kahramanmaraş
- Tez No: 908692
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERALP ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde görev alan paramedik ve acil tıp teknisyeni personellerinin temel elektrokardiyogram bilgi düzeyini sorgulamaktadır. Hastane öncesi acil bakımda görev alan sağlık personelleri sık sık EKG testini kullanarak, tanı koyarken destek almaktadır. Aritmiler, myokard infarktüsü, peri-arrest ve arrest ritimlerle beraber temel elektrokardiyografi bilgisine sahip olmalıdır. Hastane öncesi acil bakımda, göğüs ağrısıyla başvuran hastaların ayırıcı tanılarını EKG çekerek belirleyebilir, tanılara göre uygun tanı yapılabilir. Kardiyak arrest vakalarında, hastada şoklanabilir- şoklanamaz ritmi ayırt ettikten sonra uygun tedaviye başlar. Şoklanabilir arrest ritim varlığında hastaya defibrilasyon uygular. Hasta çarpıntı şikayetiyle başvuruyorsa, bir Taşikardi varlığında, ritme yönelik uygun tedaviye başlar.Bu semptomların yanı sıra, karın ağrısı, sırt ağrısı, baş dönmesi, senkop gibi vakalarda da EKG'ye ihtiyaç duyulur. Peri-arrest ritimlerin tedavisi çekilen EKG'ye göre yapılır. Hem acil serviste hemde hastane öncesi sağlık hizmetlerinde çalışan personeller için EKG, paha biçilmez bir test haline gelmiştir.Yapılan araştırma hastane öncesi sağlık hizmetlerinde görev yapan paramedik ve acil tıp teknisyenlerinin temel EKG düzeyinin anlaşılması, eksikliklerin tespit edilmesi ve bu eksikliklerin giderilmesini sağlamak amacıyla, elektrokardiyogram, aritmiler ve aritmilerin tedavisi üzerine bilgi düzeyini ölçmektedir. Hastada en sık karşılaşılabilecek aritmiler esas alınarak, hastane öncesinde görev yapan sağlık çalışanlarının bilgi düzeyi sorgulanmış ve aralarındaki ilişki ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the basic electrocardiogram knowledge level of paramedics and emergency medical technicians working in pre-hospital emergency medical services. Healthcare personnel involved in pre-hospital emergency care frequently rely on ECG tests to aid in diagnosis. They must possess basic electrocardiography knowledge, particularly in relation to arrhythmias, myocardial infarction, peri-arrest, and arrest rhythms. In pre-hospital emergency care, the differential diagnosis of patients presenting with chest pain can be determined by performing an ECG, and appropriate diagnosis can be made based on the findings. In cases of cardiac arrest, after distinguishing between shockable and non-shockable rhythms, appropriate treatment is initiated. If a shockable arrest rhythm is present, defibrillation is applied to the patient. If the patient presents with complaints of palpitations, in the presence of tachycardia, treatment is initiated based on the rhythm. In addition to these symptoms, an ECG is also required in cases such as abdominal pain, back pain, dizziness, and syncope. The treatment of peri-arrest rhythms is determined based on the ECG results. For personnel working both in emergency departments and pre-hospital emergency services, the ECG has become an invaluable test. The research aims to assess the basic ECG knowledge of paramedics and emergency medical technicians working in pre-hospital healthcare services, identify any deficiencies, and address these gaps. It measures their knowledge level regarding electrocardiograms, arrhythmias, and the treatment of arrhythmias. By focusing on the most commonly encountered arrhythmias in patients, the study examines the knowledge level of healthcare professionals working in pre-hospital settings and highlights the relationships between them.