Psoriasis tanılı hastalarda klinik aktivite, kaşıntı şikayeti ve uyku bozukluğu varlığının yaşam kalitesi üzerine etkisi
The impact of clinical activity, itching complaint and sleep disturbance on the quality of life in patients with psoriasis
  1. Tez No: 908693
  2. Yazar: İREM KULA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM AKTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Psoriasis, etyopatogenezinde hem genetik hem çevresel faktörlerin rol oynadığı, multifaktöriyel etyolojiye sahip; deri tutulumu karakteristik olarak keskin sınırlı, beyaz-gümüşi skuamlı, eritematöz plaklarla ortaya çıkan kronik inflamatuvar bir hastalıktır. Dünya çapında yaygın olarak bildirilen ve her yaşta ortaya çıkabilen psoriasise birçok sistemik komorbidite eşlik edebilmektedir. Psoriasis hastalarında yaşam kalitesinin olumsuz yönde etkilendiği bilinmektedir. Bu çalışmada; psoriasis hastalarında kaşıntı şiddetini ve dağılımını, depresyon düzeylerini, yaşam ve uyku kalitesini değerlendirmek, bu faktörler arasındaki ilişkileri belirlemek ve elde edilen verileri sağlıklı bir kontrol grubuyla karşılaştırmak amaçlanmıştır. Bu olgu-kontrol çalışması, Şubat 2023 ile Nisan 2024 tarihleri arasında, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran 63 psoriasis hastası (olgu grubu) ve yaş ve cinsiyet uyumlu 63 sağlıklı bireyden (kontrol grubu) oluşan 126 kişilik bir örneklemde gerçekleştirilmiştir. Sosyodemografik özellikler, sigara ve alkol kullanımı, vücut kütle indeksi, ek hastalıklar gibi verilerle birlikte, Dermatolojik Yaşam Kalitesi İndeksi (DYKİ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) skorları toplanmıştır. Ek olarak, olgu grubundaki psoriasis hastalarına yönelik, hastalığın tanı yaşı, tanı süresi, tedavi geçmişi, Psoriasis Alan Şiddet İndeksi (PASI), Vizüel Analog Skala (VAS), 5-D Kaşıntı Ölçeği skorları da değerlendirilmiştir. Verilerin analizi R 4.3.2 (www.r-project.org) yazılımında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen olgu ve kontrol grubu arasında sosyodemografik özellikler (yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, maddi durum vb.) bakımından anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Psoriasis hastalarında dislipidemi ve hepatosteatoz prevalansı kontrol grubuna kıyasla önemli derecede daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic inflammatory disease with a multifactorial etiology, in which both genetic and environmental factors play a role. The skin involvement is characteristically marked by sharply demarcated, white-silver scaly, erythematous plaques. Psoriasis is widely reported worldwide and can occur at any age, often accompanied by various systemic comorbidities. It is well known that psoriasis negatively impacts the quality of life of affected individuals. This study aims to evaluate the intensity and distribution of pruritus, levels of depression, and the quality of life and sleep in patients with psoriasis. Additionally, the study seeks to determine the relationships between these factors and compare the obtained data with a healthy control group. This case-control study was conducted between February 2023 and April 2024, with a sample of 126 participants consisting of 63 psoriasis patients (case group) and 63 age- and gender-matched healthy individuals (control group) who applied to the Dermatology and Venereology Clinic of Dokuz Eylül University Faculty of Medicine. Data such as sociodemographic characteristics, smoking and alcohol use, body mass index, and comorbidities were collected, along with scores from the Dermatology Life Quality Index (DLQI), Beck Depression Inventory (BDI), and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Additionally, for psoriasis patients in the case group, disease-related data such as age at diagnosis, disease duration, treatment history, Psoriasis Area Severity Index (PASI), Visual Analog Scale (VAS), and 5-D Itch Scale scores were also assessed. Data analysis was performed using R version 4.3.2 (www.r-project.org). There were no significant differences between the case and control groups in terms of sociodemographic characteristics (age, gender, marital status, education level, financial status, etc.) (p>0.05). The prevalence of dyslipidemia and hepatosteatosis was found to be significantly higher in the psoriasis group compared to the control group.