Kırsal alandaki kadınların işgücüne katılımı ve sosyo-ekonomik yapısı: Aydın ili örneği
The contribution of women in rural areas to the economy and their demographic structures
  1. Tez No: 908697
  2. Yazar: SEDA AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. OSMAN ORKAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin kırsal bölgelerinde yaşayan kadınların ekonomik ve sosyal koşullarını iyileştirmeye yönelik stratejiler üzerine Aydın ili özelinde odaklanmaktadır. Özellikle, kırsal alanda kadınların iş gücüne katılımı ve cinsiyet eşitliği çerçevesinde kırsal kalkınmanın nasıl teşvik edilebileceği incelenmiştir. Çalışma, kadınların ekonomiye katılımlarının hem kendi yaşam kalitelerini hem de genel kırsal kalkınmayı nasıl iyileştirebileceğini ortaya koymaktadır. Çalışmanın önemli bir bulgusu, kırsal bölgelerde kadınların ekonomik potansiyelinin genellikle göz ardı edildiği ve bu durumun kırsal kalkınmayı olumsuz etkilediği yönündedir. Kadınların tarım ve diğer yerel ekonomik aktivitelerde merkezi bir rol oynadığını, ancak genellikle düşük ücretler ve sosyal güvencesizlik koşulları altında çalıştıkları belirlenmiştir. Kırsal kalkınmanın sadece ekonomik büyüme ile değil, aynı zamanda sosyal adalet ve cinsiyet eşitliği ile de yakından ilişkilidir. Kırsal alanlardaki kadınların karşılaştığı temel sorunlar arasında eğitime erişim eksikliği, sağlık hizmetlerine sınırlı ulaşım ve ekonomik fırsatların yetersizliği bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on strategies to improve the economic and social conditions of women living in rural areas of Turkey, with a specific focus on Aydın province. It examines how rural development can be promoted within the context of women's labor participation and gender equality. The research highlights how women's involvement in the economy can enhance both their quality of life and overall rural development. A significant finding of the study is that the economic potential of women in rural areas is often overlooked, adversely affecting rural development. It has been determined that women play a central role in agriculture and other local economic activities, yet they often work under conditions of low wages and lack of social security. Rural development is closely linked not only to economic growth but also to social justice and gender equality. The primary issues faced by women in these areas include limited access to education, healthcare, and economic opportunities.